Drewno w perfumach
Nazwa „perfumy” pochodzi od słowa „per fumée”, co po francusku oznacza „przez dym”. To świetne określenie, ponieważ mgiełka zapachu, którą spryskujemy skórę, roznosi się później wokół niej, sprawiając, że człowiek ładnie pachnie. Co ciekawe, w produkcji perfum wykorzystywane jest również drewno. Jakie dokładnie gatunki?
Gatunki drewna a produkcja perfum
Gatunki drewna, wykorzystywane do produkcji perfum, to między innymi: agar (inaczej zwany aoud lub oud), brzoza, champaca, amyris, drzewo cedrowe, drzewo gwajakowe, różane, kaszmirowe, sandałowe, wacapou, guawa (gujawa), kyara i palisander.
Brzoza najczęściej jest stosowana w produkcji męskich perfum. Champaca to drewno azjatyckie, spokrewnione z magnolią. Ma bardzo słodki, zmysłowy zapach, jednak z uwagi na wpływ na wydzielanie endorfin (czyli hormonów szczęścia) champaca jest wykorzystywana jedynie w produkcji perfum luksusowych. Żywica z drzewa amyris doskonale utrwala inne zapachy. Drzewo cedrowe posiada kojącą, mocną woń, przez co zwykle jest ono wykorzystywane do produkcji męskich perfum. Drzewo gwajakowe zaś ma kadzidlano-żywiczny zapach – na tyle charakterystyczny, że używano go nawet jako kadzidło w obrzędach religijnych.
Drzewo kaszmirowe to akurat nuta syntetyczna, jednak bardzo przyjemna – budząca skojarzenia z miękką wełną kaszmirową. Drzewo sandałowe używane jest przede wszystkim w kompozycjach zapachowych dla kobiet, jako nuta bazy. Drewno wacapou samo w sobie jest bezwonne, jednak syntetycznie wytwarzany jest zapach drzewny z akcentami zapachu piżma, noszący tą nazwę. Guawa dodaje perfumom orzeźwiającego, egzotycznego zapachu. Palisander ma intensywny zapach – w zależności od odmiany różany, albo przypominający słodkie migdały.
Najpopularniejsze zapachy drewna
Z niektórych gatunków drzew pozyskuje się olejek, z innych zaś owoce do wyciskania soku. Są i takie perfumy, które wykorzystują przede wszystkim drewno, ale i takie, które używają ich syntetycznego odpowiednika. Najpopularniejsze, używane w perfumach zapachy drewna to niewątpliwie agar, brzoza, cedr, drzewo sandałowe i palisander. Ostatnio popularne jest też drewno tekowe, przy czym teczyna jest drzewem bardzo długo żyjącym, zagrożonym i chronionym. Zapach drewna przypomina nieco zapach świeżo wyprawionej skóry. Z uwagi na koszty produkcji, olejek jest często wytwarzany sztucznie.