Treść główna

Porady Ciekawostki Drwal – jak nim zostać?

Drwal – jak nim zostać?

Drwal należy do najstarszych zawodów związanych z drewnem. Jest wśród nich wyjątkowy również z innego powodu – praca drwala stanowi wszak pierwszy etap obróbki drewna. Początkowo drwale pracowali w otoczeniu przyrody, wiodąc koczowniczy tryb życia, co przyczyniło się do powstania aktualnych po dziś dzień stereotypów przedstawiających drwali jako ludzi dzikich, silnych i posługujących się siekierą.

drwal

fot. ElDave


Pierwszy ważny przełom w branży nastąpił około XIX wieku, kiedy poszczególni pracownicy wyspecjalizowali się w różnych czynnościach. Tak właśnie powstały takie stanowiska jak wspinacze czy gwizdacze. Ci pierwsi, jak nietrudno się domyśleć, wspinali się na wierzchołki drzew, przygotowując je do ścięcia, zadaniem drugich natomiast było ostrzeganie załogi przed niebezpieczeństwem stwarzanym przez upadające drzewa.

Współcześni drwale

Dzisiejsi drwale znacznie różnią się od swoich poprzedników i stereotypowych przedstawicieli tego zawodu. Dość powiedzieć, że nie wyglądają już tak jak kiedyś – pracują bowiem w specjalnych, ochronnych kombinezonach oraz kaskach, które chociaż częściowo chronią ich przed niebezpieczeństwami wynikającymi ze specyfiki ich pracy. Współcześni drwale do swojej dyspozycji mają również nowoczesne elektronarzędzia, dzięki którym ich praca jest znacznie efektywniejsza, niż kiedyś. Pomimo tego jednak, ich zawód nadal zajmuje czołowe miejsca w rankingach najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych zawodów świata.

drwal

fot. kcxd

Predyspozycje zawodowe i zarobki

Pomimo wielu wad, nie brakuje chętnych do zostania drwalem. Kusi do tego na swój sposób romantyczna otoczka oraz stosunkowo duże zarobki, którymi cieszyć się mogą osoby wykonujące ten zawód. Drwal może bowiem liczyć na pensje rzędu dwóch lub dwóch i pół tysięcy złotych. Aby zostać drwalem należy ukończyć kurs przygotowujący do wykonywania tego zawodu. Niestety, nie istnieją w naszym kraju szkoły kształcące młodych adeptów tej profesji. Musimy również pamiętać o tym, że do pracy w charakterze drwala potrzebne są odpowiednie predyspozycje. Kandydat musi być odporny na trudne warunki, a także – nawet pomimo tego, że wykorzystuje się dziś nowoczesne narzędzie – silny, zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Największe zapotrzebowanie na drwali występuje w krajach, które pochwalić się mogą wysoko rozwiniętym leśnictwem. Państwami, w których pracuje najwięcej drwali są Stany Zjednoczone, Kanada oraz kraje Skandynawskie. Drwali nie brakuje również w Rosji, Niemczech czy w Polsce.

drwal

fot. kcxd

Jak zostało już wspomniane, drwale w dzisiejszych czasach dysponują wieloma nowoczesnymi narzędziami. Przede wszystkim warte uwagi są pilarki oraz piły spalinowe, co niewątpliwie ułatwi pracę i czyni ją mimo wszystko mniej męcząca. Zobacz dział: piły tarczowe.

Zawody drwali

Drwalnictwo to również swego rodzaju sport – wśród zawodów rozgrywanych w tej dyscyplinie najważniejsze są mistrzostwa świata, których historia sięga lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Dużymi sukcesami w zawodach drwali mogą pochwalić się nasi rodacy, którzy znajdują się w światowej czołówce, pięć lat temu zdobywając nawet srebrny medal mistrzostw Europy.

Zobacz także: Cieśla