Treść główna

Porady Ciekawostki Drzewa chronione w Polsce

Drzewa chronione w Polsce

Polska jest krajem, który może się poszczycić wieloma gatunkami chronionych roślin i zwierząt. Najpopularniejsze drzewa, jakie są objęte u nas ochroną, to cis pospolity, brzoza karłowata, brzoza ojcowska, sosna limba, jarząb szwedzki, a także wierzba lapońska. To wszystko rośliny rodzime, występujące dziko, które zostały objęte ścisłą ochroną gatunkową.

drzewa chronione, sosna limba

Gdzie występują drzewa chronione?

Cis pospolity w Polsce spotykany jest w części zachodniej, południowej i północnej. Brzoza karłowata występuje w Polsce jedynie na trzech stanowiskach reliktowych, między innymi na Pojezierzu Chełmińskim. Brzoza ojcowska spotykana jest na pięciu stanowiskach. To: Chojnik w Sudetach, Dolina Kobylańska i Hamernia na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, Czerwona Góra koło Opatowa na Wyżynie Sandomierskiej, a także Skiełek w Beskidzie Wyspowym. Sosna limba w Polsce występuje w Tatrach.

Zobacz także: lasy bagienne

Czym się charakteryzują drzewa chronione?

Gatunki chronione to zawsze jakieś unikalne elementy przyrody, które z jakiegoś powodu są cenne – na przykład jest ich mało i są zagrożone. Jeśli chodzi o ochronę ścisłą, oznacza ona, że określonych drzew nie wolno dotykać, niszczyć czy przenosić.

drzewa chronione, cis pospolity

Nie wolno ich zrywać, ani wykonywać przy nich niczego, co mogłoby w jakikolwiek sposób na nie wpłynąć. Na przykład cis pospolity potrafi przeżyć i tysiąc lat. Z kolei brzoza ojcowska charakteryzuje się niewielkim obszarem występowania – jedynie na 5 stanowiskach. Podobnie sosna limba jest rzadko spotykana, a przy tym bardzo wolno rośnie. Właśnie z tych powodów należy odpowiednio dbać o ich ochronę.

Zobacz także: podwodne lasy

Ciekawostki o drzewach chronionych w Polsce

W Polsce drzewa mogą być objęte ochroną całkowitą lub częściową. W tym drugim przypadku chodzi o zbytnie narażenie roślin na nadmierną eksploatację – na przykład w celach leczniczych czy przemysłowych – która doprowadziła do zmniejszenia ich stanowisk i zasięgu. Dlatego też można wykorzystywać te drzewa lub na przykład zbierać ich liście czy korę, ale jedynie na odpowiednio określonych obszarach i ze specjalnym upoważnieniem.

Zdjęcia: Didier Descouens, Michael Fiegle via Wikipedia