Treść główna

Porady Ciekawostki Drzewa nadające się do hodowania w domu

Drzewa nadające się do hodowania w domu

Zieleń w domu pozwala na stworzenie przyjemnej atmosfery i przestrzeni zgodnej z naturą. W salonie czy w sypialni możemy ustawić dowolne rośliny zielone, nawet prawdziwe drzewa. Jakie gatunki drzew nadają się do domu?

drzewa w domu, bonsai

Jak wybrać drzewa do domu?

Będąc zdecydowanym na to, aby w naszym domu znalazły się niewielkie drzewa, trzeba wiedzieć, jakich warunków wymagają. Jakie gatunki wybrać i jak o nie dbać, aby cieszyły oko przez długi czas? Drzewko może być zielonym akcentem dekoracyjnym w naszym domu lub punktem centralnym aranżacji. Można je ustawić w dowolnym miejscu, ale w taki sposób, aby miało dostęp do światła słonecznego, naturalnego, np. w którymś z rogów pokoju, w sąsiedztwie okna.

Zobacz także: biophilic design

Jakie gatunki drzew hodować w warunkach domowych?

Juka, a właściwie Yucca to dobrze znana roślina doniczkowa, która doskonale sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach. To niewielkie drzewko, które do wzrostu potrzebuje dużo światła.
Inną propozycją dla hodowli drzew w domu będą drzewka Bonsai. Przypominają miniaturkę dużych drzew, o pokaźnej koronie. Może zdobić każde wnętrze mieszkalne. Ma nowoczesny kształt i minimalistyczną estetykę.
Ciekawie we wnętrzach mieszkalnych wyglądają drzewka oliwne. Można je hodować w doniczkach w warunkach zamkniętych pomieszczeń mieszkalnych. Wówczas dorastają do maksymalnej wysokości 2-3 metrów.
Można także wybrać drzewko cytrynowe, pomarańczowe lub mandarynkowe. Potrzebują one miejsca ze sporą ilością rozproszonego światła.

drzewa w domu, drzewko cytrusowe

Zobacz także: oliwka europejska

Jak dbać o drzewa w domu?

Juka powinna być podlewana regularnie, ale w umiarkowany sposób, aby jej podłoże pozostawało lekko wilgotne. Dobrze znosi bezpośrednie nasłonecznienie – lubi jasne, słoneczne i ciepłe miejsca.
Dla osób, które zdecydują się na drzewko Bonsai w swoim domu, podpowiadamy, że najlepiej ustawić je na parapecie okiennym, ale tylko po stronie niezbyt nasłonecznionej. Bonsai dobrze czuje się przy lekko rozproszonym świetle słonecznym. Drzewka Bonsai w większości przypadków trzeba podlewać codziennie, aby podłoże w doniczce nie było narażone na przesuszenie.
Nasłonecznione, widne stanowisko odpowiednie jest dla drzewa oliwnego. Najlepiej, aby rosło w temperaturze 20-24 stopni Celsjusza. Drzewko trzeba stale podcinać i regularnie podlewać, choć dobrze znosi nawet czasowe przesuszenie podłoża.
Drzewka cytrusowe wymagają okresu aklimatyzacji. Nie mogą być zbyt obficie podlewane, ponieważ można utracić roślinę. Najlepiej podlewać ją gdy podłoże stanie się znacznie jaśniejsze.

Zobacz także: las w słoiku

Zalety posiadania drzew w domu

Drzewa np. w salonie stają się często atutem aranżacji i trudno odwrócić od nich wzrok. Poza tym zarówno na domownikach, jak i na ich gościach będą wywierać uspokajający wpływ. Rośliny we wnętrzu wytwarzają tlen i oczyszczają powietrze, którym oddychamy. Dlatego wpływają dobroczynnie na nasz układ oddechowy i na samopoczucie.