Treść główna

Porady Ciekawostki Drzewo kamforowe – ABC drewna kamforowego

Drzewo kamforowe – ABC drewna kamforowego

Kamfora znana jest od wieków jako olejek wykorzystywany powszechnie w medycynie i nie tylko. Pozyskiwana jest ona z drzewa kamforowego, które samo w sobie jest bardzo cennym budulcem.

drzewo kamforowe, drewno kamforowe

Drzewo kamforowe – pochodzenie i występowanie

Drzewo kamforowe to właściwie cynamowiec kamforowy, nazywany powszechnie kamforowcem lub z j. łac. Cinnamomum camphora. Jest to gatunek drzewa zaliczanego do rodziny wawrzynowatych. Występuje w południowych Chinach, w Japonii, w Wietnamie i na Tajwanie. Drzewo kamforowca uprawiane jest w prawie całej południowo-wschodniej Azji, w Australii, Afryce, Europie i w Ameryce Północnej. Gatunek drzewa kamforowego jest długowieczny i dożywa nawet 1000 lat. Najwięcej drzew rośnie w Chinach i Japonii, gdzie pozyskuje się z nich przede wszystkim olejek kamforowy.

Zobacz także: Cynamonowiec i jego drewno

Drewno kamforowe – charakterystyka

Drewno pozyskiwane z drzewa kamforowego ma kolor brązowożółty. Cechuje je twardość i trwałość. Jest odporne na uszkodzenia mechaniczne i biologiczne. Liście drzewa są skrętoległe, skórzaste, o długości do 10 cm. Samo drzewo osiąga do 50 metrów wysokości i posiada masywny pień, z którego łatwo pozyskuje się drewno do dalszej obróbki.

drzewo kamforowe, drewno kamforowe

Zobacz także: Grapia – złote drewno

Zastosowanie drewna kamforowego

Z drzewa kamforowca wytwarzany jest olejek kamforowy stosowany w medycynie i przemyśle chemicznym, jak i w przemyśle zbrojeniowym i perfumeryjnym. Kamfora w medycynie stosowana jest jako środek pobudzający centralny system nerwowy, serce, stymulujący krążenie krwi w organizmie oraz ułatwiający oddychanie. Wszystkie części drzewa kamforowego, a więc liście, kwiaty i drewno zawierają olejki aromatyczne. Drewno drzewa kamforowego może z powodzeniem służyć do produkcji mebli, galanterii drzewnej i jako budulec w budownictwie. W Chinach od wieków z cynamonowca kamforowego pozyskiwane jest drewno wykorzystywane do produkcji skrzyń.

Ciekawostka

Cynamonowiec kamforowy w hinduizmie symbolizuje boga Ćandrę. Jego znaczenie kulturowe zostało objaśnione w tekście Susrutasamihita. Jest używany podczas hinduistycznych ceremonii ślubnych. Można stosować go w religijnych obrzędach, podczas ofiar ogniowych i jadźńa.

Zdjęcia: Wikipedia, Wooddatabase.com