Treść główna

Porady Ciekawostki Drzewo mango – ABC drewna mango

Drzewo mango – ABC drewna mango

Wśród egzotycznych rodzajów drewna egzotycznego, z którego produkowane są meble i panele podłogowe, na szczególną uwagę zasługuje drewno mango.

drzewo mango, drewno mango

Pochodzenie i gatunki drzewa mango

Drewno mango pochodzi z drzewa mango indyjskiego, z języka łacińskiego znanego pod nazwą Mangifera indica. Określane jest ono również jako mangusodrzew, mangowe drzewo lub posmacze indyjskie. Jest to gatunek drzewa zaliczany do rodziny nanerczowatych. Występuje na obszarze Indii, Malezji i Filipin. Długowieczne drzewa manga są uprawiane w rejonach o klimacie zbliżonym do klimatu zwrotnikowego. Rosną na wysokości do 1200 metrów nad poziomem morza. Dożywają one nawet 300 lat i więcej, osiągając wysokość do 30-40 metrów.

Charakterystyka drewna mango

Drewno mango posiada smakowite owoce, które powszechnie znane są na całym świecie. Samo drewno z drzew mango jest jednak także stosowane w wielu przypadkach jako budulec, przede wszystkim z uwagi na swoją naturalną odporność na wilgoć i wodę. Meble produkowane z drewna mango mają szarą albo zielonkawobrązową barwę oraz gruboziarnistą strukturę. Może mieć ponadto złote odcienie, dodające mu szlachetności.

drzewo mango, drewno mango

Aby pozyskać drewno mango do budowy mebli, należy zebrać je dopiero po ostatnim wydaniu owoców. Jest ono otrzymywane z lasów podtrzymywanych w stanie równowagi, co oznacza, że drzewa zużyte do wytworzenia drewna mango są zastępowane, a lasy zarządzane w taki sposób, aby przynieść korzyści miejscowej społeczności i przyrodzie. Drzew jest na tyle dużo, że można z nich produkować meble niskim kosztem. Po uzyskaniu określonego wieku drewno mango osiąga porównywalną twardość do drewna tekowego.

Zastosowanie drewna mango

Drewno mango wykorzystywane jest w stolarstwie, do produkcji mebli kolonialnych, mebli do gabinetu lub sypialni czy stołów do jadalni. Meble z niego produkowane są stylowe, wytrzymałe i solidne. Istnieje możliwość nadania im niepowtarzalnych kształtów dzięki rzeźbieniom.

Zobacz także: Rzeźbienie w drewnie

Zdjęcia: Wikipedia, Wooddatabase.com