Treść główna

Porady Ciekawostki Drzewo poziomkowe

Drzewo poziomkowe

Drzewo poziomkowe określane jako chruścina jagodna nie jest to gatunek szczególnie popularny w naszym kraju, ale można się z tą propozycją coraz częściej spotkać przede wszystkim ze względu na duże zainteresowanie drewnem z innych krajów. Jeśli chodzi o chruścinę jagodną nazywaną drzewem poziomkowym występuje ono w regionie śródziemnomorskim przede wszystkim na terenie zachodniej Europy oraz w Azji.

drzewo poziomkowe

Drzewo poziomkowe – charakterystyka

Drzewo osiąga wysokość między 10 a 12 metrów, należy do rodziny wrzosowatych. Uzyskiwane deski dość łatwo podlegają obróbce. Można je doprowadzić bez większych problemów do gładkości i następnie pokrywać lakierem w celu zabezpieczenia. Drewno jest stosunkowo miękkie, dlatego jego obróbka wymagać będzie odpowiedniej staranności oraz dbałości, by ewentualnie nie doprowadzić do pojawienia się uszkodzeń na deskach.

Zobacz także: Ałycza i jej drewno

Drewno jakie jest uzyskiwane z chruściny jagodnej może być wykorzystywane w zakresie stolarki okiennej i drzwiowej. Istnieje przekonanie, że to drewno charakteryzujące się dobrą wytrzymałością i odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Suszenie drewna przebiega bez większych problemów. Ze względu na swoje pochodzenie jest to przykład drewna, które jest odporne na działanie temperatury.

drzewo poziomkowe

Drzewo poziomkowe – zastosowanie

Jeśli chodzi o chruścinę jagodną jej zastosowanie w zakresie stolarki znajduje najczęściej zastosowanie na terenie krajów śródziemnomorskich. Jeśli chodzi o Polskę jest to istotna nowość, drewno, z którym zbyt często się nie spotkamy. Przede wszystkim istnieje spory problem z dostępem do tych desek, nie są one masowo sprowadzane do naszego kraju.

Zobacz także: Wolemia szlachetna

Ciekawostki

Drzewo poziomkowe dostało taką nazwę ze względu na charakterystyczny wygląd owoców, które na takim drzewie rosną. Jego zakorzenienie w basenie Morza Śródziemnego widać między innymi po tym, że drzewo znalazło swoje miejsce w herbie Madrytu.

Zdjęcia: ليبي صح, Basotxerri via Wikipedia