Treść główna

Porady Ciekawostki Drzewo tamanu

Drzewo tamanu

Drzewo tamanu pochodzi ze strefy tropikalnej i najczęściej mówi się o nim w kontekście drogocennego, korzystnego dla zdrowia człowieka olejku tamanu. Warto jednak wiedzieć, że i drewno tamanu ma wiele cennych właściwości.

drzewo tamanu

Tamanu to drzewo, które jest nazywane również Alexandrian laurel (Wawrzyn Aleksandryjski), Balltree, Beach calophyllum, Beach touriga, Beautyleaf, Borneo-mahogany, Indian doomba oiltree, Indian-laurel, Laurelwood, Satin touriga, Tacamahac-tree oraz Calophyllum Inophyllum. Można je spotkać w tropikalnych lasach Afryki i Azji oraz na wyspach Pacyfiku. To wiecznie zielone drzewo, które dwa razy do roku wydaje owoce, wewnątrz których znajdują się nasiona.

Drzewo tamanu – charakterystyka drewna

Drewno pozyskiwane z drzew tamanu jest bardzo twarde, o gęstości 0,60. Same drzewa mają niskie gałęzie i nieregularną koronę, a ich wysokość wynosi zazwyczaj od 8 do 20 m. Rosną wolno, mają zwartą budowę, dzięki czemu drewno zyskuje na jakości.

Zobacz także: Palo Santo

drzewo tamanu

06Zastosowanie drewna tamanu

Z uwagi na fakt, że drewno tamanu jest twarde i mocne, stosuje się je przy wznoszeniu konstrukcji w budownictwie oraz do budowy łodzi. Tubylcze ludy, mieszkające na wyspach Pacyfiku, używały drewna tamanu do budowy kilu swoich kajaków, a boki łodzi wykonywane były z drewna chlebowca. Czasami używa się tego samego drewna do budowy grzbietów i boków podstawowych gitar akustycznych.
Drzewa tamanu uprawiane są w wielu krajach i w regionach geograficznych, ze względu na dekoracyjny charakter ich liści i białych kwiatów o dużej średnicy.

Zobacz także: Bożodrzew gruczołowaty

Ciekawostka

W Polinezji od wieków drzewo tamanu było uznawane za święte. Tamtejsze ludy uważały, że jest to dar od bogów, którzy kryli się we wnętrzu każdego drzewa tamanu. W tradycjach ludowych z całego drzewa, a więc z kory, liści, korzeni, owoców i pestek produkowano naturalny lek tamanu. Za najcenniejszy uznawano przy tym olej wytłaczany z dojrzałych i wysuszonych pestek owoców. Za ciekawostkę należy uznać fakt, że dla wytworzenia 5 kg nierafinowanego oleju tamanu trzeba zużyć aż 100 kg owoców tamanu.

Zdjęcia: Elisa.rolle, Misolonax via Wikipedia,