Treść główna

Porady Ciekawostki Dziegieć brzozowy

Dziegieć brzozowy

Dziegieć brzozowy to ciemnobrązowa, lepka i tłusta ciecz, charakteryzująca się ostrym, dość nieprzyjemnym zapachem. Produkt ten jest pozyskiwany z kory sosny, brzozy lub buku.
Dziegieć brzozowy znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce naturalnej. W składzie chemicznym kosmetyków, w których głównym komponentem jest dziegieć brzozowy, znajduje się m.in. benzen, fenol, toulen, ksylen, lotne kwasy organiczne i substancje żywiczne.

dziegdzieć brzozowy, dary natury

Dziegieć brzozowy – właściwości i zastosowanie

W kosmetyce i medycynie naturalnej dziegieć brzozowy jest znany i stosowany od tysięcy lat. Szczególnie cenione są właściwości antybakteryjne i dezynfekujące tego produktu, dlatego też jest on używany przede wszystkim do leczenia chorób skóry. Dziegieć brzozowy był również używany podczas leczenia infekcji dróg oddechowych, gardła, chorób grzybiczych oraz chorób wywoływanych przez pasożyty.

Cechą charakterystyczną produktu jest zapach, który do najprzyjemniejszych bynajmniej nie należy zapach przypomina smołę drzewną pomieszaną z benzyną i oscypkiem.
Jednakże zapach nie jest w tym przypadku kwestią kluczową – zdecydowanie ważniejsze są właściwości lecznicze i kosmetyczne.

Zobacz także: kalafonia

Dziegieć brzozowy – właściwości lecznicze

Na płaszczyźnie leczniczej szczególnie ważne są właściwości antyseptyczne, przeciwpasożytnicze i przeciwbakteryjne. Ponadto dziegieć brzozowy poprawia pracę serca,wspomaga pracę przewodu pokarmowego, oczyszcza ze szkodliwych produktów przemiany materii, oczyszcza organizm z pasożytów, ponadto może wpływać na neutralizację negatywnych skutków chemioterapii.
Produkt ten może być stosowany w leczeniu świerzbu, grzybicy skóry, egzemy i łuszczycy, ropiejących ran i siniaków, odparzeń, odmrożeń i odleżyn, swędzenia skóry, wysypki skórnej, kamicy moczowej, zaburzeń metabolicznych oraz niestrawności.

dziegdzieć brzozowy, dary natury

Dziegieć brzozowy – właściwości kosmetyczne

W kosmetyce doceniane są właściwości antyseptyczne, antybakteryjne, złuszczające i przeciwzapalne.
Dziegieć brzozowy skutecznie oczyszcza skórę, zmniejsza ilość zaskórników i zamyka rozszerzone pory, reguluje poziom sebum, zmiękcza i wygładza skórę, zmniejsza dolegliwości związane ze swędzącą i łuszczącą się skórą, wspomaga leczenie trądziku, zapobiega powstawaniu ropnych wyprysków oraz wypadaniu włosów, wzmacnia cebulki, eliminuje łupież, leczy owrzodzenia, grzybicze choroby skóry i wysypki skórne, a także łagodzi stany zapalne skóry. Produkt ten warto stosować podczas leczenia trądziku, łupieżu, egzemy, łuszczycy, atopowego lub łojotokowego zapalenia skóry.

Zobacz także: balsam modrzewiowy

Dziegieć brzozowy – ciekawostki

Ciekawostką może być fakt, że w dawnych czasach dziegieć brzozowy znajdował zastosowanie w życiu codziennym – nasycano nim odzież lnianą i wełnianą, chroniąc w ten sposób tkaniny przed robactwem, natomiast u zwierząt domowych leczono dolegliwości racic, kopyt oraz kości.
Dziegieć brzozowy znajdował również zastosowanie jako materiał służący do uszczelniania beczek i innych pojemników z drewna, był również stosowany jako smar do piast kół, środek impregnujący liny i skóry, klej do mocowania grotów strzał, maź służąca do łapania ptaków a także jako uniwersalny uszczelniacz.

Zdjęcia: Jorre via Wikipedia