Treść główna

Porady Ciekawostki Egzotyczna i urokliwa dracena

Egzotyczna i urokliwa dracena

Dracena jest rodzajem rośliny zielonej, z gatunku sukulentów drzewiastych i krzewiastych. Gdzie występuje i jakie jest jej główne zastosowanie?

Dracena – nazwa, pochodzenie i występowanie

W rodzinie Dracen jest około 40 różnych gatunków roślin, które na ogół występują w klimacie subtropikalnym i tropikalnym, m.in. w Azji, Afryce oraz na Wyspach Kanaryjskich. Ojczyzną draceny są afrykańskie lasy tropikalne. To właśnie stamtąd draceny trafiły do Europy.

dracena

Typowym gatunkiem jest przy tym Dracaena draco – dracena smocza. W uprawie znajdują się gatunki dracen: dracena wonna, obrzeżona, Hookera, Sandera czy odwrócona.
Nazwa „dracena” pochodzi od greckiego słowa drakania, które oznacza samicę smoka.

Dracena – charakterystyka drewna

Hodowana w warunkach domowych dracena jest zupełnie inna niż dracena w środowisku naturalnym, gdzie osiąga kilkumetrowe rozmiary i tworzy pnie. To właśnie one są źródłem drzewa draceny. W Polsce drewno to w praktyce nie jest dostępne, a dracena pozostaje ozdobną rośliną zieloną, wnoszącą do naszych wnętrz domowych powiew egzotyki.

Zobacz także: drzewa hodowane w domu

dracena, dracena smocza

Dracena – zastosowanie

W Polsce draceny są stosowane głównie w roli roślin doniczkowych. Nadają się one do mieszanych kompozycji zielonych. Dracena wymaga przez cały rok odpowiednich warunków termicznych, a przy tym musi być troskliwie pielęgnowana. W warunkach naturalnych kwitnie pięknymi, białymi kwiatami o intensywnej woni. Przy hodowaniu tej rośliny w domu istnieje możliwość uzyskania również kwiatów, ale wymaga to dużych nakładów pracy ze strony hodowcy. Dracena wymaga podłoża przepuszczalnego, torfowego, zasobnego w minerały i częstego podlewania, ale woda nie może zalegać na podstawce doniczki. Draceny trzeba też nawozić dosyć intensywnie, co około 2 tygodnie.

Zobacz także: cypryśnik błotny

Ciekawostki

Bliskim „kuzynem” draceny są kordyliny i często bywają z nimi mylone. Dracena smocza dla ludu Guanczów, pierwszych mieszkańców Wysp Kanaryjskich, była nośnikiem magii. Przypisywano jej właściwości magiczne głównie dlatego, że po nacięciu kory lub liści, wypływająca żywica, utleniając się, przyjmuje czerwonawy kolor, nazywany smoczą krwią.

Zdjęcia: Forest & Kim Starr, Esculapio via Wikipedia