Treść główna

Porady Ciekawostki Elewacja drewniana – nowoczesność i elegancja

Elewacja drewniana – nowoczesność i elegancja

Poczucie ciepła, domowa atmosfera i fenomenalny wygląd – to wszystko jest udziałem tych, którzy zdecydowali się drewnianą elewację swojego domu. Nic więc dziwnego, że takich elewacji wraz z każdym rokiem przybywa.

elewacja drewniana

Spory udział w kształtowaniu popularności tego rozwiązania ma powracająca właśnie moda na drewno i bazujące na nim budownictwo. Dzięki drewnianej elewacji możemy nadać naszemu domowi atrakcyjny wygląd – nawet, jeśli dotąd był on tylko zwykłym, betonowym klockiem. Poza tym, drewniana elewacja świetnie sprawdza się też w nowoczesnej architekturze – zwłaszcza, jeśli postawimy na któryś z gatunków egzotycznych. Wbrew pozorom też, taka inwestycja wcale nie musi być krótkoterminowa – jeśli elewacja będzie ułożona ze starannością i wybierzemy do niej odpowiedni gatunek drewna, bez większych problemów powinna wytrzymać długie dziesięciolecia.

elewacja drewniana

Jakie drewno na deski elewacyjne

Do wykonania elewacji powinniśmy wykorzystać stworzone specjalnie z myślą o takich zastosowaniach deski elewacyjne. Na sklepowych półkach znajdziemy je bez większych problemów – wykonane są z najróżniejszych gatunków drewna. Dzięki zawartości naturalnych olejów i wynikającej z tego odporności na wodę, słońce i wiatr, najczęściej wybierane są deski elewacyjne z drewna egzotycznego. Gatunki takie jak merbau, tatajuba czy meranti, pomimo swoich nie najniższych cen, cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Jeśli zaś zależy nam na jasnym kolorze elewacji, możemy zdecydować się na któryś z gatunków iglastych – świerk lub jego skandynawską odmianę czy też sosnę. Świetnie znoszą obciążenia, a duża zawartość żywic sprawia, że dobrze radzą sobie z wilgocią.

elewacja drewniana

Elewacja drewniana – o czym pamiętać?

Aby elewacja z drewna służyła nam odpowiednio długo, warto przy jej montażu pamiętać o kilku prostych wskazówkach. Dla wytrzymałości elewacji bardzo ważna jest konstrukcja, do której przymocowane będą deski – najlepiej, jeśli wykonamy ją z drewna impregnowanego metodą ciśnieniową.

Powinniśmy też naszą elewację regularnie konserwować. Możemy w tym celu między innymi impregnować ją ciśnieniowo, lakierować, bejcować lub lakierować.

Deska elewacyjna, w zależności od wymiarów i gatunku drewna, to wydatek od pięćdziesięciu do dwustu złotych za sztukę.

Zdjęcia: Allan Ferguson, tillwe.