Treść główna

Porady Ciekawostki Fernambuk – trwałe drewno przemysłowe

Fernambuk – trwałe drewno przemysłowe

Fernambuk, określany również jako pernambuk, to egzotyczny gatunek drewna, pozyskiwany z drzewa o równie egzotycznej nazwie brezylka ciernista, należącej do rodziny bobowatych i podrodziny brezylkowatych. Jest to drewno ciężkie, bardzo twarde i wytrzymałe, charakteryzujące się jednorodnym, ciemnoczerwonym lub ciemnofioletowym usłojeniem.
Femambuk znajduje zastosowanie przede wszystkim w meblarstwie, snycerstwie, lutnictwie (głównie do wyroby smyczków) oraz w przemyśle okrętowym.

fernambuk, pernambuk

Skąd pochodzi fernambuk?

Brezylka ciernista, drzewo, z którego pozyskiwany jest fernambuk, wywodzi się z odległej Brazylii oraz Ameryki Środkowej.
Jest to cierniste drzewo, dorastające do 15 metrów wysokości, posiadające charakterystyczne liście o kształcie podłużnie jajowatym lub eliptycznym.
Najcenniejszym produktem pozyskiwanym z tych właśnie drzew, jest drewno, czyli przedmiotowy fernambuk. Jest to drewno bardzo trwałe, odporne na czynniki zewnętrzne, używane w wielu gałęziach przemysłu, również w najbardziej wymagającej dziedzinie, jaką jest przemysł okrętowy.
Ze względu na doskonała jakość oraz twardość i wytrzymałość, fernambuk znajduje zastosowanie także w lutnictwie, służąc do wyrobu smyczków. Warto wspomnieć, że z brezylki można pozyskać także naturalny czerwony barwnik.

Obróbka fernambuku i jego zastosowanie

Fernambuk, jak każde drewno, wymaga odpowiedniej obróbki, czyli przygotowania do docelowego użytkowania.
Wbrew pozorom obróbka tego gatunku nie jest zbyt wymagająca – inaczej rzecz ujmując, pernambuk należy do gatunków przyjaznych w zakresie szeroko rozumianej obróbki.

fernambuk, pernambuk

Ogólnie wiadomo, że obróbka drewna to ogół zabiegów, których celem jest nadanie drewnu odpowiedniego kształtu, rozmiarów i właściwości, poprawa jego naturalnych cech oraz usunięcie ewentualnych wad.
Fakt ten dotyczy także drewna pernambukowego. Podstawowym elementem zabiegów technicznych jest suszenie drewna w celu nadania mu odpowiednich właściwości.
Drewno egzotyczne, w tym pernambuk, wymaga długiego suszenia w odpowiedniej temperaturze, z jednoczesnym zastosowaniem środków konserwujących.

Zobacz także: drewno samba
Niepodważalną zaletą tego gatunku jest jego trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne, czego najlepszym dowodem jest fakt, że pernambuk znajduje zastosowanie w przemyśle okrętowym, określanym jako najbardziej wymagająca dziedzina przemysłu. Jest to także doskonały materiał, z którego produkowane są wysokiej jakości smyczki.
Z pernambuku można wytwarzać także meble oraz deski podłogowe.
Największą wadą gatunku jest trudna dostępność, wynikająca z ograniczonych regionów, w których obrębie występuje brezylka oraz wysoka cena drewna.
Ciekawostką może okazać się fakt, iż pernambuk przed laty służył jako materiał do budowy słupów telefonicznych. Drewno z likwidowanych słupów nierzadko zostaje wykorzystywane w meblarstwie i lutnictwie, a co ważniejsze, wykazuje jest tak samo doskonałe jak materiał nowo pozyskany.

Zdjęcia Wikipedia, Wood-database