Figowiec pospolity – ABC drewna
Natura obdarza nas niezwykłymi darami. Oferuje to, co ma najcenniejsze i pozwala nam z tego skorzystać praktycznie bez ograniczeń. Wśród tych darów znajdują się również rośliny, takie jak figowiec pospolity. Jest to roślina o wielu różnorodnych zastosowaniach, która wykorzystywana jest w medycynie, gastronomii i stolarce. Znana jest od wielu tysięcy lat i praktycznie od początku swojej historii była bardzo szeroko wykorzystywana i bardzo doceniana.
Figowiec – nazwa i pochodzenie
Figowiec pospolity znany jest w Polsce pod różnymi nazwami. Można go spotkać, jako figę pospolitą, figę karyjską, drzewo figowe czy figowiec owocowy. Jest to gatunek drzewa lub krzewu, który należy większej rodziny, roślin morwowatych. Jego naturalne występowanie to ciepłe kraje Europy, Azja i Afryka. Doskonale przyjął się również w Ameryce Północnej i w Australii, gdzie dostał się na skutek świadomego i przypadkowego przenoszenia przez różnorodnych podróżników.
Figowiec – charakterystyka i zastosowanie
Drewno, które można uzyskać z figowca odznacza się kilkoma wyróżniającymi je cechami. Jest twarde i zwarte. Taka struktura powoduje, że doskonale sprawdza się ono do produkowania detali toczonych w stolarce. Drewno jest bardzo ładne i doskonale wygląda. Jest jasne. Takie właściwości powodują, że drewno nie nadaje się do produkowania z niego mebli, ale za to doskonale sprawdzi się do drobnych elementów służących do wyposażenia wnętrz.
Zobacz także: twarde drewno
Owoce figi wykorzystywane są w gastronomii i medycynie, gdzie produkowane są z nich różnego rodzaju konfitury, napary i herbatki o szerokim działaniu leczniczym i wspomagającym zdrowie. Działają szczególnie pozytywnie na kwestie naczyniowe i żołądkowe.
Zobacz także: kokos – dary natury
Figa jest też bardzo popularna w kulturze, a pierwsze wzmianki o jej obecności i znaczeniu można znaleźć już w Biblii. Przykładem może być chociażby scena wygnania pierwszych ludzi z raju, kiedy to listki figowe wykorzystali do tego, żeby się osłonić. Owoce drzewa figowego były prezentowane, jako coś najlepszego, wzór doskonałości. Natomiast samo drzewo figowe traktowane było jako symbol pomyślności i pokoju.
Zdjęcia: Wikipedia