Garapa – drewno z lasów tropikalnych
Garapa to rodzaj drewna egzotycznego, które jest niezwykle cenione zarówno przez firmy zajmujące się wyrobem elementów drewnianych, jak i samych użytkowników. Drzewo to porasta lasy Amazonii, Brazylii Południowej, Argentyny oraz wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Gatunek te standardowo osiąga wysokość około 20-30 metrów, a jego średnica to nawet do 150 cm.
Drewno garapa – charakterystyka
Garapa posiada pierwszą klasę trwałości, co z pewnością jest najlepszą rekomendacją właśnie tego gatunku. Jest ono niezwykle twarde i ciężkie, a także odporne między innymi na ogień, wodę, działanie warunków atmosferycznych, pasożytów oraz na gnicie.
Zobacz także: Cumaru – drewno egzotyczne.
Jeśli chodzi o barwę tego egzotycznego drewna, to można ją najczęściej określić jako żółto-brązową czy też żółto-beżową. Ma ono piękny odcień, który po jakimś czasie przechodzi w barwę delikatnie pomarańczową czy brązową. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę na fakt, iż w wyniku działania czynników atmosferycznych, takich jak promienie słoneczne, pyłki roślin czy zanieczyszczenia, drewno to pogłębia swój kolor, a także mogą się na nim pojawić ciemne plamki, które z kolei są spowodowane drobnoustrojami i bakteriami występującymi w naszym klimacie. Ponadto, zarówno struktura jak i kolorystyka drewna garapa mogą być zróżnicowane, również w obrębie tej samej partii produktu.
Garapa – wykorzystanie
Ze względu na swoje właściwości drewno garapa doskonale nadaje się na podłogi wewnątrz jak i na zewnątrz domu. Często właśnie z tego materiału produkowane są deski tarasowe, które w przeciwieństwie do tych wykonanych z innych materiałów, nie uginają się pod ciężarem użytkowników. Oprócz tego, drewno garapa coraz częściej stosuje się w konstrukcjach elewacji domowych. Nie tylko bowiem pięknie się prezentuje, ale także jest wyjątkowo trwałe i odporne na działanie owadów czy pasożytów, przez co służyć nam może przez wiele lat.
Zobacz także: Drewno na balkon.
Dla wszystkich miłośników natury oraz osób walczących o ochronę środowiska naturalnego, bardzo istotny jest także fakt, że drewno garapa nie znajduje się na żadnej liście gatunków zagrożonych.
Zdjęcia: Wood-database.com, CIFOR via Flickr.