Gatunki jesionu
Jesion to drzewo w rodziny oliwkowatych. Obecnie znanych jest około 65 gatunków tego drzewa. Wszystkie rosną na półkuli północnej. Jakie z nich należą do najbardziej popularnych?
Jesion wyniosły
Doskonale czuje się na nizinnych wilgotnych terenach. To potężne drzewo, które może osiągnąć wysokość 40 metrów. Jego pień pokrywa matowa, szara kora. Na początku, gdy drzewo jest jeszcze młode jest ona gładka, im roślina jest starsza, tym więcej na pniu pojawia się falistych rys. Jasne drewno jesionu wyniosłego jest bardzo cenione w stolarstwie. Służy ono głównie do produkcji parkietu. Liście jesionu stosowane są w ziołolecznictwie. Napar z liści jesionu wyniosłego poprawia przemianę materii, działa lekko przeczyszczająco.
Zobacz także: gatunki brzozy
Jesion wąskolistny
Jest znacznie niższy od swego kuzyna jesionu wyniosłego, dorasta do 20 metrów wysokości. Chętnie sadzony w parkach, ogrodach urządzonych w stylu angielskim, ale także jako soliter w dużych ogrodach przydomowych. Zgodnie z nazwą ma bardzo wąskie liście.
Jesion amerykański
Osiąga wysokość 25-35 metrów. Jego ojczyzną jest Ameryka Północna. Jesienią jego lancetowate lub jajowate liście przebarwiają się na kolor purpurowofioletowy lub cytrynowożółty. Mimo że jest to jeden z ładniejszych gatunków jesionów, w Polsce jest jeszcze bardzo rzadko sadzony. Jesion amerykański ma bardzo wartościowe drewno.
Jesion pensylwański
Dorasta do wysokości 20 metrów. Doskonale znany w naszym kraju. Pierwszy okaz został podobno posadzony w Krakowie jeszcze w XIX wieku. Rośnie bardzo szybko, daje się łatwo rozmnażać. Jego młode gałęzie są w kolorze szarobrunatnym. Spodnia strona liści jest bardzo mocno omszona, a pędy są owłosione. Bardzo wiele osób myli go z jesionem amerykańskim. Ma małe wymagania glebowe, dobrze rośnie nawet na piaszczystych glebach. Jego liście jesienią przebarwiają się na soczystożółty kolor.
Zobacz także: gatunki lipy
Jesion szerokolistny
Wyróżnia się regularnym pokrojem. Rośnie bardzo szybko, jest odporny na zanieczyszczenie środowiska, chętnie więc jest sadzony wzdłuż miejskich ulic.
Zdjęcia: Matt Lavin, Wendy Cutler via Flickr