Treść główna

Porady Ciekawostki Gatunki kasztanowca

Gatunki kasztanowca

Kasztanowiec to po łacinie aesculus. Nazwa tłumaczona jest jako „dąb o jadalnych owocach”. Jakie gatunki kasztanowca możemy spotkać?

gatunki kasztanowca

Kasztanowiec zwyczajny

Kasztanowiec zwyczajny to inaczej kasztanowiec biały, pospolity, koński, kasztan gorzki, kasztan dziki. Jest gatunkiem drzewa z rodziny mydleńcowatych. Uprawia się go prawie w całej Europie, w tym także w Polsce. Jest wykorzystywany na wiele rozmaitych sposobów. Ma zastosowanie jako roślina lecznicza: sprawdza się w przypadku zaburzeń krążenia krwi, przy zapaleniu żył, obrzękach, odmrożeniach, a także w stanach zapalnych wątroby. Działa także na zapalenia naczyń włosowatych skóry. Roślina wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, przeciwbakteryjne oraz rozkurczające. Oprócz tego kasztanowiec zwyczajny jest stosowany jako roślina kosmetyczna. Z jego wyciągów powstają kremy, płyny do kąpieli, maseczki kosmetyczne i inne. Zabezpiecza on także przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, co stanowi jego dodatkowy atut. Poza tym jest on rośliną ozdobną i często pełni taką funkcję, np. w parkach czy na obrzeżach dróg.

Zobacz także: kasztany jadalne

Kasztanowiec krwisty

Kasztanowiec krwisty inaczej jest nazywany kasztanowcem pawia. Należy on do rodziny mydleńcowatych. Jego pochodzenie to wschodnie tereny Ameryki Północnej. Jego skrzyżowanie z kasztanowcem zwyczajnym tworzy mieszańca: kasztanowiec czerwony. Posiada gładkie owoce oraz pień o gładkiej korze, a także duże liście. Stosowany jest jako roślina ozdobna. Jest to roślina ciepłolubna – z tego powodu rzadko spotyka się ją w Polsce, ponieważ wykazuje się dużą wrażliwością na mrozy czy zasoloną glebę.

gatunki kasztanowca

Kasztanowiec żółty

Kasztanowiec żółty jest rośliną z rodziny mydleńcowatych. Jego pochodzenie to tereny USA. Rzadko spotyka się go w Polsce. Posiada gładkie owoce, lekko żółtawe kwiaty, wąskie i błyszczące liście oraz ciemnobrązowy pień. Kwiaty kwitną od późnej wiosny do późnego lata.

Zobacz także: kora kasztanowca

Kasztanowiec czerwony

Kasztanowiec czerwony to mieszaniec dwóch gatunków rośliny: kasztanowca europejskiego oraz krwistego. Jego powstanie jest datowane na początek XIX w. w Niemczech. Wyróżnia się mniejszym rozmiarem od kasztanowca europejskiego, posiada czerwoną barwę kwiatów, owoce niemal całkowicie pozbawione kolców lub gładkie oraz skórzaste liście. Jego zastosowanie to przede wszystkim spełnianie funkcji rośliny ozdobnej. Znakomicie sprawdza się w parkach oraz w dużych ogrodach.

Kasztanowiec drobnokwiatowy

Kasztanowiec drobnokwiatowy należy do rodziny mydleńcowatych. Jego pochodzenie to Ameryka Północna. Wyróżnia się krzaczastym pokrojem na tle innych kasztanowców. Posiada nieliczne owoce, gładkie lub z nielicznymi kolcami. Jego szerokość sięga do 10 m, a wysokość nawet do 4 m. Jest to roślina wieloletnia, która kwitnie w okresie letnim – od lipca do sierpnia.