Gatunki wierzby
W parkach, ogrodach, na skwerach i w przestrzeni miejskiej, jak i nad rzeką można zobaczyć wierzby. Mają zastosowanie dekoracyjne, jak i mogą dostarczać materiał energetyczny. Istnieje wiele różnego rodzaju wierzb. Przyjrzyjmy się tym, które są spotykane najczęściej.
Ogromna ilość gatunków wierzby
Biolodzy szacują, że na świecie występuje około 350 różnych gatunków wierzb. Rosły one w naszej strefie klimatycznej już około 12 tys. lat p.n.e. Obecnie w Polsce występuje zaledwie 28 gatunków wierzb, głównie pospolitych.
Wierzba może być drzewem, krzewem lub krzewinką. Roślina traci liście na zimę, a mają one w zależności od gatunku kształt eliptyczny, lancetowaty lub niemal okrągły.
Wierzba pospolita
Najbardziej pospolitym gatunkiem wierzby w Polsce jest wierzba biała, nazywana właśnie wierzbą pospolitą. Rośnie na terenie dużych parków, ogrodów, na terenach zieleni miejskiej itp. Mają zwykle duże rozmiary i wyglądają bardzo malowniczo. To piękne, okazałe drzewo, które rozpościera swoją luźną koronę na dużą szerokość. Gatunek wierzby pospolitej tworzy masywny, lekko przechylony i dosyć krótki pień.
Wierzba szara
Gatunek wierzby szarej zalicza się do rodziny wierzbowatej i jest rośliną wieloletnią, często występującą w Azji i w Europie, a także w Australii i Nowej Zelandii. W Polsce to gatunek pospolity. W pokroju wierzba szara jest szeroko rozrastającym się krzewem, dorastającym do wysokości 6 metrów. Jej młode gałązki są brunatne i silne, a starsze pokrywają się płaskimi wklęsłościami. Liście wierzby szarej są odwrotnie jajowate lub eliptyczne, zaostrzone. Czasami wierzba szara jest uprawiana jako roślina ozdobna.
Wierzba krucha
Ten gatunek wierzby często można spotkać w Polsce, na ogół na wsi w województwie mazowieckim, przy drogach, wzdłuż rowów i na łąkach. Od wieków na wiosnę drzewa wierzby kruchej są ogławiane, czyli okaleczane. Drzewo osiąga wysokość do 20 m, ma szerokorozłożystą koronę, a w pniu starszych wierzb kruchych często powstają spróchniałe dziuple. Liście wierzby kruchej są lancetowate i długie – nawet na 15 cm. Najczęściej wierzba ta rośnie w lasach łęgowych wzdłuż rzek.
Zobacz także: kora wierzby
Wierzba purpurowa
Ciekawą odmianą wierzby jest wierzba purpurowa, nazywana również wierzbą czerwoną, szpagatówką czy po prostu wikliną. To właściwie krzew z rodziny wierzbowatych, występujący w Azji, głównie w Mongolii, w całej niemalże Europie oraz w Afryce Północnej, Algierii, Maroku i w Tunezji. Wierzba purpurowa jest jedną z głównych roślin, które wykorzystywane są w wikliniarstwie.
Wierzba iwa
Spośród innych gatunków wierzb wierzba iwa wyróżnia się wysokimi walorami dekoracyjnymi. Najczęściej szczepiona jest w koronie. Buduje gęstą koronę i wymaga silnego przycinania na wiosnę. Właśnie na wiosnę kwitnie, rodząc okazałe bazie. Rośnie wolno i osiąga ostatecznie niewielkie rozmiary.