Treść główna

Porady Ciekawostki Gięcie drewna

Gięcie drewna

Jednym ze sposobów obróbki drewna wykorzystywanym w szeroko rozumianym stolarstwie, w branży meblowej, jest gięcie tego materiału. Na czym to polega?

gięcie drewna

Metody gięcia drewna

Gięcia drewna można dokonać z wykorzystaniem różnych metod. Pierwszą z nich jest gięcie na gorąco, co polega na rozgrzaniu listewki nad unoszącą się parą. Listewkę należy trzymać w szczypcach przez około minutę, co pozwoli na uzyskanie większej elastyczności drewna i ułatwi jego gięcie w pożądany sposób. Można też podgrzać listewkę w kuchence mikrofalowej.
Inną metodą jest namoczenie listewki drewnianej w letniej wodzie przez kilka minut i dopiero wówczas przystąpić do jej wyginania.

Jakie drewno można wyginać?

Do wyginania nadaje się drewno niezbyt nasiąknięte, ponieważ wtedy przy wyginaniu można by zniszczyć wewnętrzną warstwę jego włókien. Z trudnością wyginają się twarde gatunki drewna, w tym heban czy bukszpan. Do wyginania i pożądanego modelowania drewna najlepiej używać drewna z drzew owocowych – jabłoni, gruszy, śliwy czy czereśni, albo klonu, brzozy czy buku. Najlepiej wyginają się drewna egzotyczne, w tym satinwood czy rosewood.Drewno przygotowane do gięcia nie powinno posiadać sęków i skaz, ponieważ przy jego wyginaniu może pęknąć.

gięcie drewna

Narzędzia niezbędne do gięcia drewna

Listewki przygotowuje się do gięcia poprzez ich toczenie, struganie i formatowanie. Odpowiednio przygotowaną do gięcia listewkę należy odkształcać na gorąco z wykorzystaniem specjalnej głowicy przymocowanej do elektrycznej kolby do lutowania. Głowica również powinna być wcześniej podgrzana. Listewkę kładzie się na kawałku drewna, przeciąga po niej gorącą głowicę, a drugą ręką odkształca się ją do góry do momentu pozyskania pożądanego kształtu. Wilgoć czy woda znajdująca się w drewnie w zetknięciu z głowicą natychmiast wyparuje, dlatego wygięcie drewna pozostanie na stałe.
Głowica jest niezbędna do wygodnego gięcia drewna. Można ją wykonać własnymi rękami wykorzystując do tego celu na przykład mosiądz. Kolba do lutowania powinna posiadać wymienialny czubek w postaci bolca lub pręta ze skośnym obcięciem na końcu.

Zdjęcia: qmnonic, SNIJLAB via Flickr