Treść główna

Porady Ciekawostki Gmelina arborea (Gamhar) – drewno egzotyczne

Gmelina arborea (Gamhar) – drewno egzotyczne

Oprócz gatunków rodzimych drewna, Polacy interesują się coraz częściej drewnem pochodzącym z innych stron. W tym między innymi gatunkiem Gamhar, znanym również pod nazwami Gmelina arborea oraz pod angielskimi określeniami: Goomar teak, Kashmir tree, Malay beechwood, White teak, Yemane. Drzewo to rośnie naturalnie na sporym obszarze Indii, ale spotykane jest również w Mjanma (Birmie), Tajlandii, Laosie, Kambodży, Wietnamie, w południowych prowincjach Chin, a także między innymi w Sierra Leone, Nigerii i Malezji, gdzie zostało zasadzone. Można je spotkać również w innych krajach, ponieważ sadzone jest w ogrodach i alejach, choć nie wszędzie się przyjmuje.

Gmelina arborea, Gamhar, drewno egzotyczne

Gmelina arborea – charakterystyka drewna

Gmelina arborea to drzewo, które lubi raczej wilgotne, żyzne doliny, a gorzej rozwija się w miejscach o suchych, piaszczystych glebach. W dobrych warunkach dorasta do 30 metrów wysokości i posiada gładką korę. Jeśli chodzi o kolor, drewno jest najczęściej jasnożółte, kremowe, lub – gdy jest świeże – lekko różowe, przemieniając się stopniowo w żółtobrązowe, gdy jest wystawione na światło słoneczne. Jeśli zaś chodzi o grubość drewna, jego ciężkość i możliwości obróbki, to drewno od miękkiego do umiarkowanie twardego, błyszczące gdy jest świeże.

Zobacz także: świdośliwa

Gmelina arborea to drewno stabilne, wytrzymałe, od umiarkowanie odpornego do bardzo odpornego – między innymi na termity. Drewno posiada gęstość 400-560 kg/m³. Niestety, wolno wysycha i to zarówno na wolnym powietrzu, jak i w piecu. Naturalna trwałość tego drewna to około 15 lat.

Gmelina arborea, Gamhar, drewno egzotyczne

Gmelina arborea – wady i zalety drewna

Wadą drewna jest – jak już wspomniano – jego wolne wysychanie. Jego kolor również nie jest trwały, ponieważ barwa jest nieco inna zaraz po ścięciu, niż później – jednakże w swojej ostatecznej wersji jest także bardzo ładne. Między innymi dlatego gatunek ten uznawany jest za cenny i przydatny. Jeśli chodzi o zalety, należy podkreślić sporą wytrzymałość – także na oddziaływanie owadów. Gmelina arborea to drewno lekkie, a przy tym trwałe.

Zobacz także: Arakuria – drewno egzotyczne

Gmelina arborea – zastosowanie i ciekawostki

Gamhar używane jest w przemyśle drzewnym i papierniczym. Przede wszystkim wykorzystuje się ten rodzaj drewna do wykonywania paneli drzwiowych oraz okiennych, wykonywania mebli kuchennych, wszelakich szafek i szuflad, a także – co ciekawe – instrumentów muzycznych. Jest także stosowane między innymi do tworzenia ramek, pędzelków, dekoracji, zabawek, uchwytów różnych przyrządów (jak dłuta, śrubokręty, sierpy itp.). Stosowane jest do produkcji tablic, jak również uchwytów do rakiet tenisowych – jest nawet odpowiednio zatwierdzone jako profesjonalne drewno do ich tworzenia.

Zdjęcia: User:J.M.Garg, LRBurdak via Wikipedia