Treść główna

Porady Ciekawostki Grusza – ABC drewna gruszy

Grusza – ABC drewna gruszy

Grusza to jeden z najpopularniejszych w naszym kraju gatunków drzew bądź dużych krzewów owocowych. Znają ją chyba wszyscy – nawet, ci którzy z drzewami, ogrodnictwem czy przetwórstwem drewna nie mają nic wspólnego, doskonale znają te rosnące dosłownie w całym kraju drzewa. Co ważne jednak, na dostarczaniu cenionych z uwagi na walory smakowe owoców jej zastosowanie się nie kończy. Drzewa tego gatunku są bowiem źródłem drewna, które szeroko wykorzystuje stolarstwo i inne gałęzie przemysłu drzewnego.

grusza, drewno gruszy

Grusza – pochodzenie, odmiany

Grusza – podobnie zresztą jaką bardzo blisko spokrewniona z nią jabłoń – należy do rodziny różowatych i występują w całej niemal Europie oraz Azji, rosnąc od nizin, przez wyżyny aż po podgórze. W Polsce, poza ogrodami i sadami, najczęściej spotkać można ją rosnącą dziko w lasach, na opuszczonych terenach oraz na miedzach. Drzewa tego gatunku – których obecnie wyróżnić można blisko dziesięć tysięcy odmian – osiągają maksymalnie 15 metrów wysokości, chociaż zazwyczaj są dużo mniejsze.

Grusza – charakterystyka i parametry drewna

Sam pień gruszy swój wzrost kończy zazwyczaj na pięciu bądź sześciu metrach, najczęściej jest dobrze wyrośnięty, a poszczególne jego warstwy są łatwe do rozpoznania. Kora gruszy jest bowiem mocno spękana, a twardziel i biel wyraźnie od siebie oddzielone. Drewno gruszy posiada bogate walory wizualne, zaliczane jest do gatunków dekoracyjnych. Posiada ono stosunkowo drobną budowę, jest barwy szarej lub szaro-czerwonej, niekiedy widoczne są na nim plamki rdzeniowe. Grusza nie posiada połysku, charakteryzuje się za to dużą twardością oraz średnią gęstością.

grusza, drewno gruszy

Trwałość drewna gruszy zależy przede wszystkim od tego, czy mamy do czynienia z gatunkami dzikimi, czy też kultywatorami. Pierwsze pod tym względem wykazują nieco lepsze właściwości, natomiast drugie łatwiej ulegają wpływowi wszelkiego typu niekorzystnych czynników. Generalnie jednak, drewno gruszy charakteryzuje się niewielką trwałością – zagrażają mu zarówno grzyby i owady, jak i wilgoć.

Dobrze za to znosi grusza suszenie, jednak proces ten najlepiej jest przeprowadzać powoli – wtedy bowiem przyniesie on znacznie lepsze rezultaty, a poza tym uniknąć można paczenia drewna. Dobrze wysuszona grusza świetnie znosi upływ czasu i zachowuje swój kształt oraz parametry.

grusza, drewno gruszy

Zalety i wady drewna gruszy

Wśród wad gruszy wymienić należy przede wszystkim wspomnianą już podatność na działanie owadów i grzybów. Poza tym, przy obcowaniu z tym drewnem przygotować należy się także na możliwość występowania krzywizn, pęknięć, zgnilizny, widlastości i skrętu włókien. Jeśli chodzi zaś o zalety, w pierwszej kolejności wspomnieć trzeba o jego wyjątkowym wyglądzie.

Zastosowanie drewna gruszy

Najczęściej wykorzystuje się je do produkcji oklein i takich materiałów jak fornir, a poza tym wykonuje się z niego meble drewniane, parkiety i okładziny. Ponadto, wysoko cenione są różnego typu przybory i narzędzia pomiarowe, tkackie, kreślarskie i formy drukarskie wykonane z drewna gruszy. Ceny tarcicy gruszy rozpoczynają się od około siedmiuset złotych za metr kwadratowy.

Zdjęcia: Wikipedia, nathansnostalgia, Sxc.