Gwajakowiec i jego drewno
Gwajakowiec należy do rodziny parolistowatych i jest to rodzaj rośliny, która pochodzi z Ameryki Środkowej. Nazywany bywa także Guajacum L.
Charakterystyka drewna gwajakowca
Pozyskiwane z drzewa gwajakowca drewno należy do jednych z najtwardszych i najbardziej odpornych na negatywny wpływ czynników zewnętrznych gatunków. Jego gęstość wynosi od 1,28 do 1,37 g/cm3, co powoduje, że drewno wrzucone do wody zaczyna tonąć.
Twardziel drewna ma kolor od oliwkowego przez ciemno zielono-brązowy do prawie czarnego, czasami o czerwonawym odcieniu. Kolor drewna gwajakowca ma tendencję do ciemnienia wraz z wiekiem, szczególnie po ekspozycji na światło.
Drewno gwajakowca ze względu na swoją twardość jest trudne w obróbce. Ponadto wysoka zawartość olejów w drewnie utrudnia jego klejenie.
Zobacz także: szarańczyn strąkowy
Drewno gwajakowca – zastosowanie
Drewno gwajakowca stosuje się do wytwarzania ciężkich kul, a także tzw. baili – elementów bramki do gry w krykieta. Poza tym używane jest jako materiał łożyskowy w połączeniach mechanicznych lub okrętowych łożyskach wału napędowego śruby. Drewno służy do uszczelnienia wałów napędowych, ponieważ jest wysoko szczelne i samosmarowalne. Znajduje zastosowanie też przy wytwarzaniu trzonków narzędzi oraz drzewców włóczni.
Drewno gwajakowca wykorzystywane jest także w produkcji perfum oraz jako naturalne kadzidło.
Zobacz także: Avodire
Ciekawostki
Gwajakowiec znajduje wszechstronne zastosowanie w medycynie naturalnej. Nazywany jest drzewem życia, a wytwarzana z drewna guma ma zastosowanie w leczeniu syfilisu. Żywica tego drzewa ma właściwości przeciwkaszlowe – wykorzystuje się ją do leczenia artretyzmu.
Gwajakowiec ze względu na zbyt dużą eksploatację jest gatunkiem narażonym na wyginięcie. Ważne jest zatem, aby zakładać jego plantacje.
Zdjęcia: Jayesh Patil, Forest & Kim Starr via Wikipedia