Treść główna

Porady Ciekawostki Jak prawidłowo wykonać heblowanie drewna?

Jak prawidłowo wykonać heblowanie drewna?

Heblowanie to czynność wchodząca w skład obróbki drewna, wykonywana zazwyczaj w zakładach stolarskich. Przedsięwzięcie to zazwyczaj realizowane jest przez zawodowców, jednakże podstawowa wiedza może się przydać także w codziennych sytuacjach.

heblowanie drewna

Na czym polega heblowanie drewna?

Heblowanie to czynność polegająca na struganiu bardzo cienkich wiórek z drewna, dzięki czemu jego powierzchnia zostaje wyrównana i wygładzona, zmniejsza się również grubość drewna.
Heblowanie wykonuje się za pomocą hebla, istnieją trzy podstawowe rodzaje tego typu narzędzi:

a) Hebel drewniany – obecnie to narzędzie jest używane bardzo rzadko, można wręcz stwierdzić, że odchodzi do lamusa, nie mniej jednak bywa używane w warsztatach stolarskich.

b) Hebel metalowy – posiada możliwość blokowania ostrza za pomocą specjalnej dźwigni i śruby regulacyjnej. Jest odporny na wypaczenia, których przyczyną jest wilgoć, może jednak ulec korozji.
Optymalnym rozwiązaniem są heble z wymiennym ostrzem.

c)Hebel elektryczny – jest bardzo szybki i wygodny w użyciu, posiada prowadnicę równoległą i boczną, co przekłada się na jego funkcjonalność. Za pomocą tego narzędzia można także wyrównywać krawędzie.

Zobacz także: Gwintowanie drewna

heblowanie drewna

Jak prawidłowo heblować drewno?

Przed rozpoczęciem pracy należy odpowiednio wyregulować ostrza – ważne jest to, aby ostrze znajdowało się w pozycji równoległej względem podeszwy, nie może także wystawać, gdyż wtedy powstają grubsze strugi.
Przeciwostrze powinno znajdować się 1-2 mm nad ostrzem, jeśli będzie ustawione zbyt blisko, praca hebla będzie niewłaściwa.

W przypadku drewna twardego należy wysunąć ostrze ze stopy, jeśli natomiast obrabiane drewno jest popękane lub należy do miękkich gatunków, konieczne jest przybliżenie przeciwostrza.
Przed rozpoczęciem heblowania należy ustabilizować drewno w imadle lub za pomocą ścisków stolarskich. Ważne jest także to, aby deska była oczyszczona z żywicy, wskazane jest również zapewnienie optymalnego poślizgu – w tym celu należy posmarować hebel parafiną. Heblowanie należy wykonywać krótkimi i częstymi posunięciami.

Podczas obrabiania kantów przed pierwszym pociągnięciem należy pociągnąć nosek hebla do krawędzi deski za pomocą przycisków, natomiast pod koniec heblowania docisnąć piętkę – działanie to pozwoli uniknąć zaokrąglenia kantów. Heblowanie krótszego końca deski wymaga użycia przedłużki.

Zdjęcia: Phil Gradwell via Flickr