Treść główna

Porady Ciekawostki Hibiscus elatus – Blue mahoe cenne drewno w meblarstwie

Hibiscus elatus – Blue mahoe cenne drewno w meblarstwie

Hibiscus elatus jest drzewem narodowym Jamajki. Jak jest ono wykorzystywane w praktyce?

Hibiscus elatus – nazwa i pochodzenie

Hibiscus elatus jest gatunkiem drzewa z rodziny ślazowatych. Odmiana ta w formie endemicznej występuje na Jamajce, a naturalizowana jest na Kubie. Inne jej nazwy to hiszpańska Majagua lub angielska Blue mahoe – obie pochodzą z miejscowego języka Indian. Rośnie w USA, Wyspach Dziewiczych i w Puerto Rico.

hibiscus elatus, blue mahoe, drewno egzotyczne

Hibiscus elatus – Blue mahoe – parametry techniczne

Drzewa Hibiscus elatus osiągają do 25 metrów wysokości. Liście rosną naprzemianlegle, mają sercowaty kształt i długość do 20 cm. Kwiaty są zaś niewielkie – do 12 cm średnicy, początkowo żółte, a w miarę dojrzewania pomarańczowe, a nawet ciemnoczerwone. Drzewo rodzi jajowate, owłosione owoce w kształcie ostro zakończonej torebki o długości około 3 cm, z nasionami w środku.

Hibiscus elatus ma prosty pień, a jego nazwa „blue” odnosi się do niebiesko-zielonych smug widocznych w polerowanym drewnie, które nadają mu charakterystyczny wygląd.

Wady i zalety drewna Blue mahoe

Blue mahoe jest pięknym, trwałym drewnem, o naturalnym połysku, łatwym w obróbce. Średnia masa drewna suszonego wynosi 755 kg/m3, a ciężar właściwy 12 proc. Jego zaletą jest umiarkowana lub wysoka twardość i wytrzymałość na wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych. Z uwagi na niewielką dostępność Blue mahoe osiąga ono wysoką cenę.

hibiscus elatus, blue mahoe, drewno egzotyczne

Hibiscus elatus – zastosowanie

Hibiscus elatus jest stosowane jako drzewo ozdobne w krajach, w których panuje klimat tropikalny. Drewno pochodzące z niego jest wysoce cenione dzięki walorom estetycznym – ma interesującą, niebieskawą barwę, stąd też i jego nazwa – Blue mahoe. Stosowany jest szeroko w meblarstwie. Może posłużyć do produkcji przedmiotów dekoracyjnych, takich jak ramy obrazów, w rzeźbiarstwie i w produkcji drewnianych przedmiotów codziennego użytku oraz podłóg. Drewno ma szczególną jakość muzyczną, dlatego wykorzystywany jest m.in. do tworzenia rodzaju lutni – Cuatros.

Zobacz także: drewno rezonansowe

Co ciekawe, wewnętrzna kora drzewa jest wykorzystywana do wiązania wiązek cygar w Hawanie na Kubie.

Zdjęcia: Wood-database, Wikipedia