Treść główna

Porady Ciekawostki Hotele dla owadów, czyli przyjemne z pożytecznym

Hotele dla owadów, czyli przyjemne z pożytecznym

Pierwsze hotele dla owadów powstały już w XIX wieku w Anglii, gdzie służyły przede wszystkim celom obserwacyjnym. Swój renesans zaczęły przeżywać w latach 90-tych ubiegłego stulecia, spełniając jednocześnie funkcję estetyczną i praktyczną.
Budowa domku dla owadów jest stosunkowo prosta, zadanie to bez problemu wykona każdy ogrodnik czy sadownik. Hotele dla owadów muszą być budowane wyłącznie z naturalnych materiałów, doskonałym budulcem jest słoma, siani, trzcina, resztki roślin, drewno, szyszki, a także suche kamienie, stare cegły i kafle, glina, związane w pęki pędy bambusa itp. Należy pamiętać, by hotel dla owadów zlokalizować w miejscu suchym, osłoniętym przed deszczem i wiatrem. Bardzo ważne są także otwory o różnej wielkości, które przyciągają wiele gatunków owadów.

hotel dla owadów

Jakie funkcje pełnią hotele dla owadów

Hotele dla owadów spełniają bardzo ważną funkcję w zakresie szeroko rozumianej ekologii. Owady mogą składać tu jajka, a także bezpiecznie przetrwać zimę, co automatycznie przekłada się na przedłużenie gatunku. W hotelach dla owadów bardzo często zimują pszczoły, które wiosną zapylają rośliny oraz zwalczające mszycę biedronki.
Hotel dla owadów można zakupić w sklepie ogrodniczym lub wykonać samemu, wykorzystując w tym celu dostępne, naturalne materiały.

Hotel dla owadów – jaki wybrać dla poszczególnych gatunków?

Planując budowlę warto pamiętać, że każdy gatunek owadów ma inne wymagania i potrzeby. Największym zainteresowaniem cieszą się hotele dla pszczół, które najłatwiej stworzyć z pociętych, suchych pni z wywierconymi otworami o różnej wielkości. Głębokość otworów powinna wynosić do 10 cm, należy jednak zwrócić uwagę na to, by nie przewiercić pnia na wylot. Otwory powinny być gładkie, dlatego też wskazane jest przetarcie ich papierem ściernym.

hotel dla owadów

Można również zbudować hotel dla pszczół z gliny, kamyków lub piasku, pszczoły samotnice doskonale czują się w domku wykonanym z kilku pędów bambusa lub trzciny, związanych i włożonych do puszki.
Delikatnych legowisk poszukują motyle, które nade wszystko preferują szczeliny w murach i szopach oraz pęki liści. Hotele dla motyli powinny być wygodne i jednocześnie bezpieczne, zapewniające ochronę delikatnych skrzydeł tych owadów.
W hotelach żyją również owady drapieżne, które kontrolują ilość niechcianych owadów. Przykładem mogą być tutaj skorki, które niszczą mszycę, niestety, są też niebezpieczne dla drzew owocowych i niektórych kwiatów.
Mszycę niszczy także biedronka siedmiokropka, która chętnie spędza czas zimowy w hotelu złożonym z suchych gałęzi ułożonych w drewnianym pudełku.