Treść główna

Porady Ciekawostki Hurma kaukaska

Hurma kaukaska

Hurma kakukaska (Diospyros lotus), określana także jako hebanek jagodowy lub hebanowiec pospolity (nota bene, jest to nazwa nieprawidłowa), to gatunek rośliny należącej do rodziny hebankowatych, która w naturalnych warunkach rośnie w Azji Mniejszej, Afganistanie, Nepalu, Pakistanie, Chinach oraz Korei. Ponadto hurma kaukaska uprawiana jest w innych rejonach Azji.

hurma kaukaska

Roślina może mieć postać krzewu lub drzewu, przeciętna wysokość to 5 – 10 metrów. Cechą charakterystyczną hurmy kaukaskiej są grube, podłużne, owłosione od wewnętrznej strony liście oraz zielonkawe kwiaty w kształcie dzwonka.

Owoce hurmy kaukaskiej to kuliste, niebieskoczarne jagody, nazywane często figami kaki, które można spożywać. Ze względu na dużą zawartość taniny, figi kaki przed spożyciem należy sparzyć.
Na terenie Polski roślina może być wyłącznie uprawiana w szklarniach lub pojemnikach.

Hurma kaukaska – drewno

Hurma kaukaska należy do rodziny hebanowców, odznaczającej się wyjątkowo twardym i odpornym na czynniki zewnętrzne drewnem. Drewno hurmy kaukaskiej, podobnie jak w przypadku innych gatunków z tej rodziny, jest twarde i odporne na niszczenie, należy jednak podkreślić, że jest ono jednocześnie bardzo łamliwe, co w znaczny sposób ogranicza jego wykorzystanie w meblarstwie oraz przemyśle.

Zobacz także: Carara – Verde Lago

Drewno hurmy kaukaskiej jest wykorzystywane przede wszystkim w Korei i Japonii, gdzie służy głównie do produkcji paneli podłogowych oraz ekskluzywnych mebli. Z hurmy kaukaskiej produkowane są również instrumenty muzyczne oraz kije golfowe.

hurma kaukaska

Drewno hurmy kaukaskiej stosowane jest również w Ameryce Północnej, nie mniej jednak jest ono zdecydowanie jaśniejsze od gatunków wykorzystywanych w krajach azjatyckich. Zasadniczo drewno hurmy kaukaskiej uznawane jest za luksusowe i ekskluzywne.

Zobacz także: cyprys

Hurma kaukaska – ciekawostki

Owoce hurmy kaukaskiej były znane już w starożytnej Grecji jako „owoc bogów”, „Dios pyros” („ogień Zeusa”). Pojawiają się wręcz domniemania, że hurma kaukaska to wspomniany w „Odysei” lotus – owoc, po którego zjedzeniu zapominano o powrocie do domu.
Owoce hurmy często pojawiają się również w malarstwie znanych twórców, głównie japońskich.

Zdjęcia: John Winder, Hornbeam Arts via Flickr