Impregnacja ciśnieniowa drewna
Impregnacja zabezpiecza drewno przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych oraz biologicznych. W przypadku drewna przeznaczonego na konstrukcje budowlane, na przykład więźbę oraz stosowanego na zewnątrz, także w kontakcie z glebą, jak ma to miejsce w przypadku architektury ogrodowej, efektywną ochronę zapewnia impregnacja ciśnieniowa, czyli wgłębna.
Na czym polega impregnacja wgłębna?
Drewno zanurza się całkowicie w impregnacie, który wprowadza się we włókna drewna pod ciśnieniem ok. 1 MPa. Cały proces trwa minimum 3 i kończy się wytworzenie próżni co zapewnia osuszenie drewna z nadmiaru impregnatu, który utrwala się w drewnie i będzie wymywany przez wodę.
Zobacz także: impregnacja surowego drewna
Impregnacja ciśnieniowa, nie dla każdego drewna
Najważniejsza w wyborze tej metody jest wilgotność drewna. Drewno poddawane impregnacji ciśnieniowej powinno być wysuszone do wilgotności poniżej poziomu nasycenia włókien. W praktyce zakłada się, że drewno powinno mieć najwyżej 25% wilgotności (chociaż na przykład w przypadku drewna sosnowego ten punkt wynosi 28-29%). Gdy drewno jest zbyt wilgotne nieefektywna jest pierwsza faza impregnacji – próżnia początkowa. Ma ona opróżnić komórek drewna z powietrza, co nie jest możliwe gdy są pełne wody, trudno też wtłoczyć w nie odpowiednią ilość impregnatu. W wypadku wilgotnego drewna lepsza jest metoda oscylacyjna lub zanurzeniowa.
Zobacz także: impregnacja drewna konstrukcyjnego
Jak przebiega impregnacja ciśnieniowa?
Fazy impregnacji drewna próżniowo-ciśnieniowej:
- faza pierwsza: próżnia początkowa. Wytwarzane jest maksymalne podciśnienie, aby odprowadzić wilgoć i wytworzyć jak najwięcej miejsca na impregnat;
- faza druga: napełnienie autoklawu (cylindryczny, szczelny zbiornik o dł. kilkunastu metrów i średnicy od 1,4 do blisko 3 metrów) impregnatem;
- faza trzecia: wytwarzane jest ciśnienie kilkunastu barów, aby impregnat wtłoczyć głęboko w drewno;
- faza czwarta: przywrócenie ciśnienia atmosferycznego i opróżnienie autoklawu;
- faza piąta: próżnia końcowa. Usuwanie nadmiaru środka impregnującego z powierzchni drewna, w tym celu ponownie wytwarzane jest podciśnienie.