Impregnacja surowego drewna
Drewno znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. Surowy materiał jest bardzo podatny na czynniki zewnętrzne, dlatego też konieczna jest impregnacja drewna. Surowe drewno najczęściej jest wykorzystywane podczas tworzenia zabudowy ogrodu oraz drewnianych konstrukcji budynków, m.in. szkieletowych i zrębowych.
Impregnacja drewna – skuteczna ochrona
Impregnacja surowego drewna ma na celu zniwelowanie wystąpienia rozkładu biologicznego drewna, który często następuje pod wpływem czynników zewnętrznych. Impregnację należy wykonać za pomocą środków ochrony drewna. Wybierając impregnat warto zwrócić uwagę na skład – najlepsze są preparaty posiadające w swoim składzie wodoodporny wosk pszczeli, który odpycha wodę i przeciwdziała wilgoci, powstawaniu grzybów, pleśni oraz murszu.
Dobry impregnat sprawdza się wewnątrz, jak i na zewnątrz, wyraźnie podkreśla rysunek drewna i jest dostępny w różnych odcieniach.
Zobacz także: zagrożenia i ochrona drewna
Wygląd i kondycja drewnianych mebli ogrodowych oraz elementów drewnianych o charakterze dekoracyjno-użytkowym w dużej mierze zależy od czynników zewnętrznych. Niekorzystny wpływ na drewno mają zmienne temperatury i wilgoć – czynniki, których nijak nie można pominąć.
Z pomocą przychodzi w tej sytuacji impregnacja drewna, którą należy wykonywać co najmniej dwa razy w roku – wiosną i jesienią.
Drewno można zabezpieczyć samodzielnie – jest to co prawda zadanie czasochłonne, aczkolwiek nie wymaga ono szczególnych umiejętności. Warto dodać, że impregnacja posiada również właściwości estetyczne – w oryginalny sposób dekoruje drewno.
Jak wykonać impregnację?
Przed przystąpieniem do impregnacji konieczne jest zabezpieczenie wszystkich elementów, które nie będą impregnowane, a znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie części drewnianych. W tym celu warto użyć folię malarską i taśmę.
Zobacz także: olejowanie drewna
Kolejnym krokiem jest oczyszczenie drewnianych powierzchni, które należy delikatnie przeszlifować, a następnie odpylić używając w tym celu miękkiego pędzla lub szczotki. Przed przystąpieniem do malowania trzeba dokładnie wymieszać impregnat. W przypadku bardzo dużych powierzchni (np. elewacji) czynność tę należy powtarzać co jakiś czas. Ważne jest to, by nanosić impregnat wzdłuż słojów drewna, deska po desce. Po dokładnym wyschnięciu (nie wcześniej niż po upływie sześciu godzin) konieczne jest naniesienie drugiej warstwy impregnatu.
Bardzo ważne jest dokładne umycie narzędzi po zakończeniu prac – w tym celu wykorzystywany jest rozcieńczalnik. Zabieg ten pozwoli wykorzystać te same narzędzia podczas kolejnej, okresowej impregnacji drewna.