Impregnaty do drewna – podział
Drewno jest materiałem towarzyszącym człowiekowi od wieków i nadal niezwykle chętnie wykorzystywanym w domach i ogrodach. Jednakże by mogło dłużej zachować swój wygląd i użyteczność, musi być w specjalny sposób zabezpieczane – wykorzystuje się do tego impregnaty do drewna. To specjalne mieszanki, które chronią drewno, nasycając je specjalnymi substancjami. Poprawiają one żywotność materiału oraz jego wygląd. Istnieje jednak wiele rodzajów impregnatów – jakie i jak wybrać właściwy?
Rodzaje impregnatów do drewna – charakterystyka
Impregnaty dzielimy na wiele różnych typów – a każdy z nich ma nieco inne właściwości. Wyróżniamy:
– impregnaty naturalne – najpopularniejszym impregnatem tego typu jest olej lniany. Stosuje się go do zabezpieczania płotów, podłóg, altan, parapetów, ale i mebli, które mają mieć rustykalny charakter.
– impregnaty solne – to mieszaniny soli owadobójczych i grzybobójczych, które eliminują palność materiału, a dzięki dostępności pod postacią proszku nie tworzą toksycznych oparów.
– impregnaty wodorozcieńczalne – są bezwonne i niepalne i służą przede wszystkim do zanurzeniowej impregnacji, choć nie tylko. Wymieniony wcześniej impregnat solny również można rozrabiać z wodą.
– impregnaty rozcieńczalnikowe – inaczej zwane rozpuszczalnikowymi, to produkty, które wnikają głęboko w drewno, jednak są łatwopalne i niestety wydzielają charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Najczęściej kupuje się je w wersji barwiącej, która ułatwia dokładne nakładanie, a kolor i tak jest drewnopodobny.
Zobacz także: impregnacja drewna konstruktywnego
Jakie impregnaty wybrać? – poradnik
Wybór impregnatu jest uzależniony od tego, jaki efekt pragnie się uzyskać. Jeśli chcemy postawić na naturalność, najlepiej użyć wersji naturalnych. Jeśli zależy nam na odpowiednim zabarwieniu drewna, wybierzmy impregnaty barwiące. Jeśli chcemy możliwie jak najlepiej ochronić drewno przed wilgocią, zastosujmy na przykład wersje olejowe, które dobrze chronią, choć ich opary są toksyczne, więc można je stosować jedynie na zewnątrz. To zresztą bardzo ważne rozróżnienie – zwykle na impregnatach jest wzmianka o tym, czy stosować je na zewnętrzne czy wewnętrzne elementy. Można wybrać i takie, które niszczą lub chronią przed owadami i grzybami – to na przykład impregnaty żywiczne.
Zobacz także: zagrożenia i ochrona drewna
Zdjęcia: Marco Verch, Woodshopcowboy via Flickr