Treść główna

Porady Ciekawostki Iroko – drewno o wielu nazwach

Iroko – drewno o wielu nazwach

Drewno to jeden z najbardziej popularnych surowców, który wykorzystywany jest w różnych branżach. Dlatego też na całym świecie produkuje się miliony ton drewna, które wykorzystywane są między innymi w budownictwie czy meblarstwie. Mamy dużo gatunków, które są bardzo znane i cenione również w naszym kraju. Znajdzie się jednak również takie drewno, które w Polsce jest słabo rozpoznawalne i stosunkowo rzadko spotykane. Takim drewnem będzie Iroko, znane także w handlu pod takimi nazwami jak Kambala, Abang, Odum, Rokko, Moreira czy Intule.

iroko

fot. sihewood

Iroko – pochodzenie i właściwości

Drewno Iroko jest to specyficzny rodzaj drewna o charakterze wąskobielastym, występuje w kilku różnych barwach. Ma podobną charakterystykę jak mahoń, gdyż składa się z pasiastych skrętów włókien. Wynikają one podobnie jak przy mahoniu z falistego ułożenia elementów struktury drewna. Jest to drewno o dość wysokiej wytrzymałości i dużej gęstości. Dzięki temu świetnie sprawuje się w różnych sytuacjach i jest z tego powodu chętnie wykorzystywane.

Iroko pozyskuje się w takich krajach jak Kamerun, Wybrzeże Kości Słoniowej, Nigeria,
Uganda, Etiopia i Mozambik. Pozyskiwane jest z drzew drzew z rodziny morwowatych o nazwie łacińskiej Chlorophora excelsa Benth. Rosną one w klimacie tropikalnym, dlatego też występowanie drewna w wyżej wymienionych krajach. Jeśli chodzi o same drzewa dorastają one do 45 metrów przy średnicy pnia do 2 metrów.

Zastosowanie drewna Iroko jak już wyżej wspomniano jest szerokie co wynika przede wszystkim z dużej wytrzymałości tego drewna a także z tego powodów, że obróbka drewna Iroko jest stosunkowo prosta.

iroko

fot. wikipedia

Zastosowanie w budownictwie

Wysoka wytrzymałość na różne warunki atmosferyczne sprawia, że Iroko to drewno, z którego w budownictwie przygotowuje się wiele różnych elementów, począwszy od fasady budynku, po takie elementy, jak podesty czy nawet zewnętrzne schody. Jeśli chodzi o wnętrza budynków to z drewna Iroko można wykonać między innymi podłogi czy schody. Zdarza się również, że z tego drewna wykonuje się boazerie na ściany wewnętrzne.

Zastosowanie w meblarstwie

Jak wiadomo najbardziej popularne i najlepsze meble to drewniane. Dlatego również Iroko to drewno, z którego wykonuje się meble. Z tego drewna wykonuje się wszystkie rodzaje mebli, którymi można wyposażyć cały dom. Mają one charakterystyczną jasną barwę i dobrą wytrzymałość, dlatego świetnie sprawdzą się czy to kuchni czy też w pokoju dziennym.

iroko

fot. etsy

Zastosowanie Iroko w innych dziedzinach

W przypadku innych dziedzin, Iroko wykorzystywane jest (podobnie jak drewno tekowe), co może dziwić, przy produkcji statków. Wykonuje się z niego wiele elementów wewnętrznych na statku jak i też pewne elementy zewnętrzne, które mają bezpośrednią styczność z wodą. Zdarza się, że z tego drewna wykonywane są również pewne elementy pojazdów mechanicznych, które wykończone są w drewnie np. samochody.

Ceny Iroko

Ceny Iroko nie należą do najwyższych. Jest to oczywiście drewno stosunkowo rzadko występujące i to rzeczywiście podnosi nieco jego ceny, jednak mimo tego można uznać, że meble, czy też konstrukcje z drewna Iroko sprzedawane są w cenach, które może przyjąć przeciętny konsument. Zazwyczaj inne drewno egzotyczne (np. palisander) sprzedawane jest drożej niż Iroko.