Treść główna

Porady Ciekawostki Jadłoszyn baziowaty – ABC drewna

Jadłoszyn baziowaty – ABC drewna

Jadłoszyn baziowaty (łac. Prosopis juliflor) jest to gatunek drzewa liściastego z podrodziny mimozowatych występujący przede wszystkim na terenach suchych w Ameryce Środkowej, południowo- zachodniej części USA, a także w Kolumbii i Wenezueli. W Ameryce jadłoszyn nazywany jest także drzewem mesquite. Tę wyjątkowo odporną na suszę roślinę można spotkać również w Australii, Afryce i Azji.

jadłoszyn baziowaty

Jadłoszyn baziowaty – charakterystyka

W warunkach naturalnych jadłoszyn osiąga wysokość do 12 metrów i charakteryzuje się bardzo długimi korzeniami, sięgającymi nawet kilkudziesięciu metrów w głąb ziemi. Drzewo ma gałęzie z ostrymi i długimi cierniami, pierzaste liście, a także drobne żółte kwiaty skupione w podłużne, kotkowe kwiatostany o długości około 10 cm, przypominające bazie. Owoce jadłoszyna mają postać podłużnych i jadalnych strąków. Jedna roślina może dawać od 10 do 50 kg strąków rocznie, które coraz częściej przetwarza się na wartościową paszę dla zwierząt.

Zobacz także: drewno avodire

Jadłoszyn baziowaty i jego drewno

Drewno jadłoszyna baziowatego ma kolor żółto-brązowy oraz lekki, naturalny połysk. Dobrej jakości drewno jest bardzo łatwe w obróbce. Drewno jadłoszynu najczęściej wykorzystuje się na opał, ponieważ pali się wolno, produkując przy tym stosunkowo niewiele dymu. Jako drewno egzotyczne bywa stosowane do produkcji podłóg oraz mebli. Ze strąków drzewa pozyskuje się również gumę (tzw. mesquite gum), którą ze względu na podobne właściwości zastępuje się gumę arabską.

Zobacz także: drewno na podłogi

Ciekawostki

Jadłoszyn baziowaty w wielu krajach rozprzestrzenił się do takiego stopnia, że jest traktowany jako bardzo inwazyjny i szkodliwy chwast. Szczególnie zwalczany jest w Etiopii, Sri Lance, na Hawajach oraz w Australii. W Etiopii mesquite zagrażając lokalnym gatunkom roślin, został nawet nazwany przez miejscową ludność „diabelskim drzewem”.
Sproszkowane strąki mesquite mają dużo błonnika oraz niski indeks glikemiczny, a także dostarczają wapń, magnez, potas, żelazo i cynk. Ponieważ jednocześnie mają słodki smak, są polecane dla cukrzyków jako zdrowy dodatek do różnych dań.

Zdjęcia: Prabhupuducherry, J.M.Garg via Wikipedia