Treść główna

Porady Ciekawostki Jak lakierować drewno?

Jak lakierować drewno?

Lakierowanie drewna to proces pokrywania jego powierzchni, jak sama nazwa wskazuje, specjalnie przystosowanym do tego celu lakierem. Lakier wnika głęboko w strukturę drewna, przez co nie tylko znacznie poprawia jego walory wizualne (podobnie jak bejcowanie drewna), ale także, przede wszystkim, chroni je przed szkodliwym wpływem wielu czynników – wilgoci, owadów czy grzybów. Wszystkim, którzy nie wiedzą jeszcze, jak zabrać się za lakierowanie, krok po kroku wyjaśniamy, co zrobić, by efekty były właśnie takie, na jakich nam zależy.

lakierowanie drewna


Niewątpliwie największą zaletą lakierowania jest łatwość stosowania tej metody – wystarczy w tym celu bowiem jedynie odpowiednio przygotować powierzchnię i nałożyć lakier. Poza tym, lakierowane drewno swoje właściwości zachowuje znacznie dłużej, niż impregnowane innymi metodami, takimi jak olejowanie drewna.

Wady lakierowania

Jak każdy inny sposób, tak i konserwacja drewna wykorzystująca lakier ma swoje wady – warto wymienić w tym miejscu przede wszystkim fakt, że świeże lakiery są niebezpieczne dla naszego zdrowia i koniecznie należy nakładać je w odpowiedniej masce. Chemia do drewna nie pozostaje też obojętna dla środowiska naturalnego, co dla niektórych z nas ma przecież ogromne znaczenie.

lakierowanie drewna

Lakiery do drewna

Na rynku znaleźć można szeroką gamę rozmaitych lakierów do drewna. Główna linia podziału biegnie według rozpuszczalnika, jakiego dla danego lakieru należy użyć – wyróżnić można między innymi lakiery wodorozcieńczalne, spirytusowe, olejno-żywiczne, ftalowe czy alkidowe. Każdy z wymienionych typów cechuje się innymi właściwościami – przykładowo, lakiery uretanowe charakteryzują się dużą odpornością, tak więc z powodzeniem można używać ich do impregnacji podłóg i innych narażonych na ścieranie powierzchni, podczas gdy przedmioty takie jak zabawki i akcesoria z powodzeniem możemy lakierować tanim i łatwo dostępnym lakierem spirytusowym.

Przygotowanie drewna do lakierowania

Aby lakierowanie przyniosło oczekiwane, widoczne długo efekty, należy do tej czynności odpowiednio przygotować drewno. Koniecznie powinniśmy pamiętać, że powierzchnia, którą będziemy lakierować musi być dokładnie wyczyszczona, wyszlifowana i oczyszczona – w pierwszej kolejności użyjmy zatem papieru ściernego o odpowiedniej dla danego drewna ziarnistości, a następnie usuńmy mechaniczne zanieczyszczenia za pomocą mokrej szmatki i miotełki, by na końcu odtłuścić je za pomocą na przykład denaturatu.

lakierowanie drewna

Dla końcowego efektu niezwykle ważne jest także narzędzie, którym nakładać będziemy lakier – wielkość pędzla koniecznie powinna być bowiem dopasowana do rodzaju drewna i wielkości lakierowanej powierzchni. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki pędzel najlepiej sprawdzi się w danym przypadku, najlepiej jest zasięgnąć porady doświadczonego stolarza bądź też poszukać jej w internecie . Warto jednak pamiętać o tym, że im mniejsza powierzchnia, tym mniejszego pędzla będziemy potrzebować. Niewielkie narzędzie okaże się również bardzo przydatne przy powierzchniach z duża liczbą detali.

Lakierowanie uchodzi za najskuteczniejszy sposób, jeśli chodzi o konserwację mebli i podłóg drewnianych. W obu przypadkach warto wybierać trwałe, twarde lakiery – pamiętajmy bowiem, że powierzchnie te w dużym stopniu narażone są na ścieranie.

Ceny lakierów do drewna są bardzo różne. Wiele zależy tu od ich rodzaju, składników użytych do ich produkcji oraz tego, jaka firma je wyprodukowała. Zakup lakieru to wydatek od kilkunastu do ponad stu złotych za opakowanie.

Zdjęcia: SamFa, EditorBActiveSteve.