Treść główna

Porady Ciekawostki Jak malować drewno surowe?

Jak malować drewno surowe?

Drewno to tworzywo, które często pojawia się w naszych domach, ogrodach i firmach – wprowadza do wnętrza atmosferę ciepła i spokoju. Wymaga jednak właściwej pielęgnacji, żeby mogło być długo piękne i zadbane. Jeśli otrzymamy lub sami wykonamy z surowego drewna na przykład meble czy panele, musimy je później właściwie zabezpieczyć. Jak i czym malować surowe drewno? O czym pamiętać?

jak malować surowe drewno

Przygotowanie drewna i narzędzi

Przed przystąpieniem do pracy trzeba koniecznie odpowiedzieć sobie na pytanie o efekt końcowy, jaki chcemy uzyskać. Surowe drewno ma świetnie widoczny wizerunek słojów, który można albo zachować, albo ukryć. Od tego, co wolimy, zależy dalsze postępowanie oraz narzędzia i środki jakie będą potrzebne. Na pewno w każdym wypadku potrzebna będzie szlifierka lub papier ścierny oraz pędzel.

Wybór środka do malowania

Do wyboru jest farba (jeśli chcemy, by wizerunek słojów był niewidoczny), albo też wosk, olej lub lakier. Lakier może być bezbarwny lub barwiony – tworzy na powierzchni zabezpieczający film, który chroni drewno przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Olej wnika głębiej w strukturę drewna, odżywiając je, jednak nie blokując porów – warto mieć tego świadomość, ponieważ wilgoć może z niego wyparować. Świetnym rozwiązaniem jest wosk, który impregnuje, ale jednocześnie odżywia drewno.

Zobacz także: olejowanie drewna

jak malować surowe drewno

Przygotowanie i zabezpieczanie powierzchni

Żeby zabezpieczyć surowe drewno i móc je pomalować – czy to farbą, czy też środkiem impregnującym – konieczne jest wcześniejsze przygotowanie powierzchni. Musimy zatem użyć szlifierki lub papieru ściernego, żeby usunąć wszelkie nierówności i zabrudzenia – oczyszczając tym samym powierzchnię. Jeśli drewno posiada pęknięcia, trzeba je zaszpachlować, a dopiero później zeszlifować. Jeśli chcemy pomalować drewno farbą, mimo wszystko musimy je wcześniej zabezpieczyć odpowiednim impregnatem. Preparaty nakładamy pędzlem, a następnie pozostawiamy do wysuszenia.

Zobacz także: impregnacja surowego drewna

Warunki bezpieczeństwa

Drewno powinno się malować w pomieszczeniach o dobrej wentylacji, by człowiek miał dostęp do świeżego powietrza oraz by drewno – jeśli nie można tego robić na zewnątrz – mogło szybciej wyschnąć. Jeśli będziemy malować powierzchnie drewniane w pokoju dziecięcym, albo na przykład drewniane zabawki, warto wybrać farbę bezpieczną – na przykład kredową.