Treść główna

Porady Ciekawostki Jak malować meble?

Jak malować meble?

Każdy z nas ma chyba meble, z którymi pod żadnym pozorem nie chciałby się rozstawać. Niestety, jak jednak wiadomo, meble w zdecydowanej większości nie są wieczne i nie najlepiej znoszą upływ czasu. Już po kilkunastu latach mogą być widoczne na nich wszelkiego rodzaju uszkodzenia, wytarcia i inne defekty, które w ogromnej mierze wpływają na ich walory wizualne. Na szczęście, istnieją jednak sprawdzone i stosunkowo łatwe sposoby na to, by nawet najbardziej zniszczonym zaniedbanym meblom przywrócić młodość i sprawić, że znów będą wyglądały jak nowe. Najpopularniejszym z nich jest niewątpliwie malowanie mebli. Jest ono nie tylko proste, ale również przynosi naprawdę dobre efekty, dzięki czemu metodę tę wykorzystywać można nie tylko w przypadku mebli zniszczonych, ale też takich, które chcemy po prostu zmienić.

malowanie mebli

Farby i lakiery do mebli

Na rynku dostępne są najróżniejsze rodzaje farb i lakierów do mebli. Różnią się one między sobą przeznaczeniem oraz rodzajem końcowego efektu. Niektóre z nich wykorzystywać można tylko na meblach, które używane są we wnętrzach, innych zaś z powodzeniem używać można także na zewnątrz. Często spotkać można emaliowe farby do mebli – zarówno matowe, jak i półmatowe i błyszczące – ponadto w sklepach dostępne są też gruntujące farby alkidowe i akrylowe oraz lakiery, dzięki którym łatwo jest powierzchnię mebli wykończyć i zabezpieczyć przed wszelkiego typu uszkodzeniami. Farby gruntujące najbardziej przydatne są w przypadku mebli z płyt meblowych takich jak MDF. Dzięki ich użyciu zdecydowanie łatwiej jest bowiem wyeliminować nierówności i sprawić, że po zakończeniu malowania meble wyglądać będą niemal tak, jak gdyby zbudowane były z litego drewna.

Renowacja mebli to nie tylko malowanie – równie często wykorzystuje się bowiem takie techniki, jak decoupage czy stosowanie oklein. Sposoby te niepozbawione są jednak wad. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o trwałość, a pod tym względem zdecydowanie lepiej wypada malowanie.

malowanie mebli

Jakie farby do drewna wybierać?

To, na jaką farbę się zdecydujemy zależeć powinno przede wszystkim od tego, jak już wspomnieliśmy, czy meble będą używane wewnątrz, czy na zewnątrz domu – w tym drugim przypadku najlepiej jest wybrać farbę odporną na wilgoć, zmiany warunków atmosferycznych oraz wiatr. Nie bez znaczenia jest też efekt, na którym nam zależy – a ten powinien współgrać z pierwotnym charakterem mebla. Jeśli więc dbamy o to, by poddane renowacji meble dobrze się prezentowały, najpierw dokładnie przeanalizujmy całą sytuację i wybierzmy tę farbę, która najlepiej podkreśli ich naturę. Nie będzie to trudne, bowiem większość producentów udostępnia próbki, które świetnie pokazują, jak dana farba wygląda po nałożeniu.

malowanie mebli

Ceny farb do mebli

Półlitrowa puszka przeciętnej farby do mebli to wydatek rzędu około 40 złotych. Nie oznacza to jednak oczywiście, że wszystkie produkty dostępne są w podobnych cenach. Na rynku znajdziemy bowiem farby już za około 20 złotych, podczas gdy najlepsze ich rodzaje kosztować mogą nawet pięć razy więcej.

Przed malowaniem, meble należy odpowiednio przygotować – postępujemy w tym przypadku tak samo, jak przy innych malowanych powierzchniach drewnianych. W pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie je zeszlifować, używając do tego papieru ściernego o ziarnistości dostosowanej do rodzaju powierzchni. Następnie należy je oczyścić z mechanicznych zanieczyszczeń i odtłuścić za pomocą rozpuszczalnika czy spirytusu. Meble o nieregularnej i nierównej powierzchni dobrze jest też wcześniej zagruntować. Aby malowanie przyniosło oczekiwane skutki, powinniśmy czynność tę kilkukrotnie powtarzać, a po pierwszym nałożeniu farby – delikatnie zeszlifować powierzchnię.

Zdjęcia: schipul, Jeremy Wilburn, Crazy House Capers.