Treść główna

Porady Obróbka drewna Jak obniżyć koszty produkcji palet?

Jak obniżyć koszty produkcji palet?

Niejednokrotnie rozmawiając z producentami palet słyszę, że wąskim gardłem produkcji jest rozkrój drewna okrągłego czy też samo zbijanie palet. Gdy zaś zwiedzimy zakład produkcyjny okazuje się, że to nie jest jedyny ich problem.
Dzisiaj chciałbym poruszyć temat formatowania materiału – jak obniżyć koszty produkcji palet?
U niejednego z klientów spotykam się z sytuacją, że to właśnie na dzieleniu materiału pracuje po kilka, a nawet kilkanaście, osób z małą wydajnością i niską dokładnością cięcia. Pracowników do tych czynności brakuje na rynku – jest niewdzięczna i ciężka praca a w wielu przypadkach również niebezpieczna.

Jak powtarza jeden z naszych klientów.
„Nie wyobrażam sobie dzisiaj pracy bez KP”.

Otóż już tłumaczę co to jest KP i skąd taka opinia.
Chodzi o automatyczne pilarki do cięcia poprzecznego KP 500 A i KP 900 A.
Tutaj UWAGA! To nie są optymalizerki!
Podkreślam to zawsze bo różnice są znaczące dla produkcji o czym każdy powinien wiedzieć przed wyborem maszyny. Ale o tym w innym artykule lub podczas indywidualnego spotkania.

Jak więc obniżyć koszty produkcji palet?Już sama pilarka potrafi zwiększyć 5-krotnie wydajność oraz zmniejszyć zatrudnienie. Pojawiają się zatem korzyści związane z brakiem rotacji pracowników oraz zmniejszeniem ich ilości w węźle formatowania deski i klocka paletowego. U innych można zaobserwować modyfikację organizacji pracy (np. do przerwy wycinanie materiału a po przerwie zbijanie palet). Różnorodność pracy pozwala pracownikom być bardzo wydajnym z uwagi na wykonywanie różnych czynności i brakiem monotonii.
Taką pilarkę można rozbudować o węzły podania i odbioru które pozwolą dzielić materiał nawet do 100 m3 na zmianę.

Obejrzyj filmy poniżej: