Treść główna

Porady Ciekawostki Jak powstaje papier?

Jak powstaje papier?

Papaier to ważny wynalazek dla ludzkości. Na co dzień korzystamy z papieru nie zastanawiając się nad tym, z czego tak właściwie jest on zrobiony i kiedy powstał. Jakie jest zatem pochodzenie papieru?

papier, jak powstaje papier

Wynalezienie papieru

Papier według chińskich kronik został wynaleziony w Chinach, przez kancelistę pracującego na dworze cesarza He Di z dynastii Han, eunucha Cai Lun. Miało to miejsce około 105 roku naszej ery. Pierwszy papier powstał metodą użycia szmat jedwabnych i lnianych. Tak wynaleziony został papier czerpany, a jego wynalazca został ministrem rolnictwa.
Badania archeologiczne wskazują jednak, że papier mógł być znany już wcześniej, około 8 roku przed naszą erą. Na taki okres datowany jest skrawek papieru pokryty 20-stoma chińskimi znakami, jaki został odnaleziony w Nefrytowej Bramie.

Metoda produkcji papieru z drzew

Podstawowym surowcem służącym aktualnie do produkcji papieru są włókna roślinne z drzew, które poddawane są obróbce chemicznej. Dzięki niej z drewna otrzymuje się masę celulozową, a po obróbce mechanicznej daje ona ścier drzewny. Z masy celulozowej i ścieru drzewnego uzyskiwana jest zdecydowana większość papieru na całym świecie. Do produkcji papieru wykorzystywane są takie drzewa jak:

papier, jak powstaje papier

Inne materiały do produkcji papieru

Ponadto, wśród włókien roślinnych dostarczających surowców do produkcji papieru, wymienia się te pochodzące z roślin jednorocznych – lnu, konopi, słomy, zbóż, trzciny i bawełny. Do produkcji papieru wykorzystuje się także surowce wtórne zawierające włókna roślinne – makulaturę i szmaty.

Papier – jak się go wytwarza

Proces wytwarzania papieru przebiega dwuetapowo. Pierwsza faza polega na przygotowaniu masy papierniczej, a więc na jej rozwłóknieniu i rozdrobnieniu surowca. Następnie otrzymana masa celulozowa jest łączona z dodatkami, w tym z wodą, barwnikami, klejem, rozdrobnioną makulaturą, kredą czy glinką kaolinową. Kolejnym krokiem jest spilśnianie papieru za pomocą walca Egutera. W drugiej fazie produkcyjnej, czyli w fazie właściwej produkcji papieru, następuje łączenie na mokro włókien oraz sprasowanie ich we wstęgę, która trafi do pras i traci pozostałą część wody. Zostaje sprasowana i podlega suszeniu w wysokiej temperaturze. Ostatnim etapem jest schłodzenie i zwinięcie wstęgi.

Zobacz także: Wyroby z drewna.

Papier bezdrzewny

Z uwagi na ekologię, wynaleziono metodę produkcji papieru bezdrzewnego. Powstaje on z surowca włóknistego – z masy makulaturowej, która jest rozczyniana w urządzeniach nazywanych hydropulperami. Masa jest poddawana oczyszczeniu i sortowaniu, a celulozowa zawiesina włóknista jest mielona, dzięki czemu nadawana jest jej zdolność papierotwórcza. Do masy włóknistej dodaje się wypełniacze, kleje i środki wspomagające. Masa papiernicza trafia do maszyny i formowane są z niej wstęgi papierowe. Po ich uformowaniu i usunięciu z nich wody, powstaje papier.