Treść główna

Porady Ciekawostki Jak samodzielnie zrobić drewniany leżak?

Jak samodzielnie zrobić drewniany leżak?

Meble ogrodowe stały się dzisiaj równie ważne i potrzebne, jak sprzęty domowe. Lubimy wypoczywać w ogrodzie, na tarasie lub chociażby na balkonie, korzystając ze sprzyjającej pogody i rozkoszując się pięknem natury.

drewniany leżak, zrób to sam

Bodaj największym uznaniem cieszą się meble ogrodowe drewniane, po pierwsze ze względów ekologicznych, po drugie z uwagi na ich naturalne piękno. Może warto pokusić się o samodzielne wykonanie niektórych mebli, zaczynając na przykład od drewnianego leżaka. Wbrew pozorom nie jest to szczególnie skomplikowane zadanie, zwłaszcza dla osób mających zmysł majsterkowicza. Zacząć musimy oczywiście od wybrania określonego projektu. Nie ma sensu porywać się na bardzo złożone konstrukcje w rodzaju wersji z podłokietnikiem lub podnóżkiem, czy w formie krzesełka, tym bardziej, jeśli jest to nasz debiut. Najlepiej zdecydować się na prostą konstrukcję z połączonych pionowo lub poziomo kantówek, uzyskując w ten sposób stałe siedzisko lub leżankę.

Jakie drewno wybrać?

Przy wszystkich zaletach drewna, ma ono jednak zasadniczą wadę, jest mało odporne na wilgoć i niesprzyjające czynniki atmosferyczne. Stosunkowo najtrwalsze są meble wykonane z drewna egzotycznego – tekowego, bangkirai, eukaliptusowego, ale i nasze rodzime gatunki sprawdzą się jako materiał na meble ogrodowe, pod warunkiem odpowiedniego ich zabezpieczenia. Dlatego też wykonuje się sprzęty do ogrodu i z sosny i ze świerku, dębu, buku, brzozy, olchy czy akacji.

drewniany leżak, zrób to sam

W naszym przypadku najprościej wykorzystać sosnowe kantówki, które przycinamy przy użyciu piły czy wyrzynarki na odpowiednią długość. Jeśli deski nie są obrobione, trzeba je obrobić na strugarce lub przy pomocy pilnika i papieru ściernego. Wiertarką nawiercamy otwory, przez które przełożymy pręty spajające w całość pojedyncze elementy. Po umocowaniu całości należy konstrukcję pomalować i zabezpieczyć.

Jeśli chcemy, by nasz leżak miał bardziej wyrazisty kolor i mamy zamiar kupić stosowną farbę, dobierzmy ją odpowiednio do gatunku drewna. Samo malowanie przebiega w ten sposób, że pędzel porusza się zgodnie z rysunkiem słojów. Aby drewniany wyrób przetrwał niesprzyjające warunki atmosferyczne, trzeba go poddać impregnacji przy pomocy specjalnego preparatu. Impregnaty mogą mieć różne barwy, w związku z czym możemy zrezygnować z malowania.

Zdjęcia: feoktisto, Adrian Ulrich via Flickr