Treść główna

Porady Ciekawostki Jak wybierać najlepsze drewno konstrukcyjne?

Jak wybierać najlepsze drewno konstrukcyjne?

Wśród materiałów służących do wykonywania konstrukcji budynków, szczególnie często wykorzystywane jest drewno. Powodów, dla których drewno konstrukcyjne cieszy się tak dużym zainteresowaniem budowlańców nie trzeba jednak szukać zbyt długo – w porównaniu do innych materiałów, jest ono bowiem tanie i lekkie, a prawidłowo zaimpregnowane i zabezpieczone bez trudu wytrzyma wiele lat. Nie bez znaczenia są w tym przypadku również mechaniczne i fizyczne właściwości drewna, które doskonale rozkłada ciężar budowli. Co ważne, mogą powstać z niego nie tylko domy z drewna (zobacz także: domy z drewna a ochrona środowiska), ale również konstrukcje murowane. 

drewno konstrukcyjne

Gatunki drewna konstrukcyjnego

Wyróżnia się dwa podstawowe gatunki drewna konstrukcyjnego – lite oraz klejone. Jeśli chodzi zaś o gatunki, z których wykonuje się konstrukcje drewniane, zdecydowanie największym uznaniem cieszy się sosna – jest ona łatwa w obróbce, a jednocześnie dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu oraz brakowi sęków, cechuje się wysoką wytrzymałością oraz zdolnościami amortyzacyjnymi. Poza tym, dobre efekty daje również stosowanie drewna modrzewiowego i jodłowego oraz innych gatunków iglastych, z wyjątkiem świerku, który jako drewno konstrukcyjne nie zdaje egzaminu. Ci z nas, którzy chcieliby sprawdzić, jakie właściwości ma któryś gatunek drewna, najlepiej zrobią, jeśli zapoznają się z normą PN-EN 1995-1-1, w której szczegółowo określone zostały cechy poszczególnych gatunków. Jeśli dany gatunek charakteryzuje się wytrzymałością na poziomie C27 (a więc jego wytrzymałość na wyginanie jest większa, niż dwadzieścia siedem megapaskali), oznacza to, że nadaje się do wykorzystania w charakterze drewna konstrukcyjnego.

drewno konstrukcyjne

Drewno konstrukcyjne lite

Drewno konstrukcyjne lite to dwukrotnie przetarta tarcica – dzięki temu zabiegowi poszczególne elementy mają regularne, proste kształty i proste kąty. Ich długość waha się między jednym (w przypadku tarcicy średniej), a sześcioma metrami – jak ma to miejsce w przypadku tarcicy długiej. Ponadto, istnieje również możliwość zamówienia tak zwanego drewna wymiarowego, którego długość dochodzić może nawet do dziesięciu metrów. Drewno klejone wyróżnia się nieco mniejszą wytrzymałością, rekompensuje to jednak brakiem ograniczeń, jeśli chodzi o wymiary – elementy takie powstają poprzez sklejanie kilku warstw listew bądź forniru, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie długości kilkudziesięciu metrów.

Zabezpieczenie drewna konstrukcyjnego

Aby drewno konstrukcyjne długo nam służyło – a od tego przecież zależne jest bezpieczeństwo budynku – należy je odpowiednio zabezpieczyć. Ochrona drewna konstrukcyjnego powinna być zorientowana na czynniki zarówno biotyczne, takie jak grzyby, owady czy bakterie, jak i na wilgoć i ogień, które mogą być dla niego równie groźne. Niezależnie od tego, czy powstać ma więźba dachowa, czy inna część konstrukcji budynku, koniecznie należy drewno zaimpregnować, używając do tego odpowiednich preparatów.

Ceny drewna konstrukcyjnego są bardzo zróżnicowane – koszty ich zakupu zależne są bowiem od gatunku drewna, sposobu wykonania oraz producenta.