Treść główna

Porady Ciekawostki Jak wybrać frezarkę do drewna?

Jak wybrać frezarkę do drewna?

Współczesna obróbka drewna w niczym nie przypomina już tej, która używana była w warsztatach stolarskich przed laty. O ile wcześniej większość prac wykonywana była ręcznie, to dziś wszystko niemal da się wykonać za pomocą odpowiednich maszyn. Dzięki temu, obróbka jest nie tylko szybsza i mniej problemowa, ale również – bardziej precyzyjna.

Wśród maszyn znajdujących zastosowanie w obróbce drewna na szczególną uwagę zasługują frezarki – chociażby dlatego, że za ich pomocą wprawny stolarz wyczarować może naprawdę dowolny kształt, a jej możliwości ograniczone są jedynie umiejętnościami i kreatywnością operatora. Wprawne frezowanie drewna wymaga zatem odpowiedniej maszyny – zobaczcie jaką wybrać.

frezarki

fot. aurelie ghalim

Rodzaje frezarek

Frezarki podzielić można na dwa sposoby – ze względu na liczbę wrzecion, a także ich umiejscowienie. Jeśli chodzi o pierwszy podział, wyróżnić można przede wszystkim frezarki jednowrzecionowe oraz wielowrzecionowe. Podział jest znacznie bardziej skomplikowany, jeśli weźmiemy pod uwagę umiejscowienie wrzeciona. Jeśli jest ono umiejscowione nad stołem, mamy do czynienia z frezarką górnowrzecionową, jeśli zaś pod nim – z dolnowrzecionową. Analogiczne, frezarkę, której wrzeciono znajduje się na równi ze stołem nazwiemy równowrzecionową. Jeśli zaś chodzi o kwestie bezpieczeństwa, na pewno najwięcej ostrożności od operatora wymaga drugi typ tych narzędzi – wszelkie niedopatrzenia i błędy w jej obsłudze mogą prowadzić do poważnych w skutkach wypadków.

Frezarki – podział ze względu na przeznaczenie

Frezarki podzielić można również ze względu na ich przeznaczenie. Wyróżniamy bowiem frezarki do drewna, metalu, amatorskie i profesjonalne. W domowym warsztacie na pewno w zupełności sprawdzi się zwykła, amatorska frezarka – z jej pomocą, jeśli oczywiście nie nastawiamy się na produkcję dużej ilości detali, z łatwością wykonamy wszystko, co chcemy.

frezarki

fot. ehud42

Frezarki CNC

Profesjonalne frezarki w dzisiejszych czasach w zdecydowanej większości przypadków są dziś sterowane numerycznie – są to tak zwane frezarki CNC. Detale, które wykonuje się za ich pomocą są niezwykle dokładne i precyzyjne, co zawdzięczamy przede wszystkim temu, że za ruchy frezu odpowiada w ich przypadku program komputerowy. Frezarki tego rodzaju są znacznie większe, bardziej skomplikowane i droższe od tradycyjnych, dlatego też zdecydowanie najczęściej spotyka w warsztatach stolarskich i zakładach.

Frezarka nie należy do najtańszych narzędzi – za urządzenie średniej klasy zapłacimy kilka tysięcy złotych. Oczywiście, kupić możemy również tańsze frezarki (już za 200-300 zł), jednak musimy liczyć się z tym, że ich funkcjonalność nie będzie tak wysoka, jak urządzeń z nieco wyższej półki. Profesjonalny sprzęt tego rodzaju to znacznie większy wydatek i właśnie dlatego rzadko widuje się go w domowych warsztatach. Frezarka sterowana numerycznie osiąga ceny rzędu nawet ponad stu tysięcy złotych, o wiele większe są także koszty ich użytkowania, w tym pobierana energia elektryczna i części zamienne. Frezarkę kupić możemy w serwisach i sklepach firmowych prowadzonych przez ich producentów, a także w sklepach narzędziowych. W ostatnich latach ich sprzedaż w dużej mierze przeniosła się do internetu, między innymi na portale aukcyjne, gdzie często znaleźć można frezarki w okazyjnych cenach. Często są to używane maszyny do drewna, ale w bardzo dobrym stanie.