Treść główna

Porady Ciekawostki Jak wybrać szlifierkę?

Jak wybrać szlifierkę?

Szlifierka należy do podstawowych narzędzi, które koniecznie powinny znaleźć się w każdym warsztacie stolarskim – zarówno profesjonalnym, jak i domowym. Jak wybrać szlifierkę odpowiednią do naszych potrzeb?

szlifierka

fot. Marshall Astor – Food Fetishist


Szlifierka wykorzystywana jest do końcowego obrabiania drewna- po tym, kiedy skończyliśmy już pracę z drewnem innymi metodami. Wykańczanie powierzchni drewna za pomocą szlifierek ma wiele dobrych stron, wśród których najważniejsze to wygoda, szybkość i precyzja, niedostępne właściwie dla tych, którzy w tym celu korzystają z innych, prostszych narzędzi. Szlifując należy pamiętać o tym, by pracę rozpoczynać od ściernicy o niskiej ziarnistości i wraz z postępami w pracy zwiększać jej ziarnistość. Dzięki temu osiągniemy znacznie lepsze rezultaty, a cała powierzchnia wyszlifowana będzie z ogromną precyzją. Jest to niezwykle ważne, bowiem szlifowanie służy właśnie osiągnięciu jak największej gładkości materiału i przygotowaniu go do impregnacji i lakierowania.

Szlifierka – jaki model wybrać?

W dzisiejszych czasach na rynku znajdziemy wiele modeli tych urządzeń, różniących się między sobą rozmiarami, przeznaczeniem, sposobem obsługi oraz ceną. Osobom, które jeszcze nie wybrały szlifierki, a nie wiedzą na co zwracać uwagę, powiedzieć można, by unikać większości tanich modeli. Są one bardzo słabo wykonane, a ich użycie może mieć wpływ nie tylko na jakość pracy, ale również nasze bezpieczeństwo. Szlifierki do drewna dzielą się na kilka rodzajów.

szlifierka

fot. dvanzuijlekom

Szlifierki oscylacyjne

Najmniejszym i najpopularniejszym z nich są szlifierki oscylacyjne – obsługiwane są ręcznie i przeznaczone są do precyzyjnych, pewnie prowadzonych szlifów na drewnie. Używa się ich głównie do szlifowania prostych i płaskich powierzchni, takich jak drzwi czy płyty bądź deski, jednak kształt ich stopy umożliwia również dotarcie i szlifowanie kątów.

Szlifierki mimośrodowe

Szlifierki mimośrodowe to z kolei narzędzia bardzo uniwersalne – za ich pomocą obrabiać można bowiem nie tylko drewno, ale również metal i inne materiały, co przyczyniło się do tego, że zdobyły one sporą popularność nie tylko w stolarce i branży meblowej.

Szlifierki taśmowe

Poza tym, wyróżnić można również szlifierki taśmowe, typu delta oraz duże, stołowe urządzenia, które w amatorskich, domowych zastosowaniach rzadko okazują się przydatne. Warto także zauważyć, że użycie szlifierek niekoniecznie musi ograniczać się jedynie do szlifowania – jedną z przyczyn, dla których te narzędzia do obróbki drewna zdobyły tak dużą popularność, jest ich ogromna wręcz wszechstronność – poza szlifowaniem, wykorzystać je możemy również do cięcia rozmaitych materiałów, polerowania ich powierzchni, a jeśli zdecydujemy się na szlifierkę taśmową, będziemy mogli również używać jej do tego, by nadać obrabianym elementom – a zwłaszcza płytom i innym płaskim przedmiotom, wymaganą przez nas grubość.

Jak zostało już wspomniane, ceny szlifierek są bardzo różnorodne – od najtańszych modeli, które w supermarketach kupić można już za kilkadziesiąt złotych, aż po profesjonalne urządzenia renomowanych firm, takich jak Bosch, Skil, czy DeWalt, za które zapłacimy kilkaset złotych.