Treść główna

Porady Ciekawostki Jak zabezpieczyć drewniane elementy na balkonie przed zimą?

Jak zabezpieczyć drewniane elementy na balkonie przed zimą?

Drewno jest tworzywem pięknym i bardzo popularnym – zarówno jeśli chodzi o elementy wyposażenia wnętrz, jak i elementy znajdujące się na zewnątrz. Tworzy wspaniałą, przytulną atmosferę, jednak jeśli nie jest odpowiednio zabezpieczone, może szybko ulec zniszczeniu. Szczególnie należy zadbać o części, które są na zewnątrz, osłaniając je przed czynnikami atmosferycznymi – jak deszcz, śnieg, intensywne nasłonecznienie itd. Tylko jak to zrobić?

drewno na balkonie, ochrona drewna, zabezpieczenie drewna

Jakie elementy z drewna i jak zabezpieczamy?

Elementy drewniane, które znajdują się na zewnątrz, to najczęściej elewacja budynku, ale również panele na tarasie czy schodach, bądź poręcze. Często z drewna są także meble ogrodowe, bądź donice, w których sadzi się piękne rośliny. Wszystkie te elementy drewniane powinny zostać stosownie zabezpieczone, żeby nie uległy zbyt szybko zepsuciu. W jaki sposób to zrobić? Używając do tego odpowiednich środków. Jeśli jest taka możliwość, można także usunąć jakiś element z balkonu – na przykład wnieść drewniane krzesła do wnętrza budynku.

Zobacz także: drewno na balkon

Co trzeba zabezpieczać co roku?

Nie wszystkie elementy drewniane muszą być zabezpieczane przed zimą co roku. Wiele zależy od tego z jakiego gatunku drewna zostały wykonane. Rodzime gatunki są mniej odporne niż gatunki egzotyczne, które pełne są substancji oleistych, stanowiących ich naturalną ochronę przed wilgocią. Takie drewno również należy zabezpieczać, ale jego odporność jest zdecydowanie większa.

drewno na balkonie, ochrona drewna, zabezpieczenie drewna

Zobacz także: lakierowanie drewna

Ochrona i konserwacja drewna na balkonie

Jakich preparatów używać i do jakiego drewna? Jak przygotować powierzchnię do przyjęcia zabezpieczeń? Można stosować impregnaty na surowe drewno, bądź też na drewno, które już kiedyś zostało zabezpieczone. W tym drugim przypadku warto jednak usunąć papierem ściernym starą warstwę środka impregnującego i lakieru – dzięki temu będzie można również dostrzec i naprawić ewentualne pęknięcia. Istnieją różne rodzaje impregnatów, przy czym warto zdecydować się na środki ochronno-dekoracyjne, które łączą w sobie działanie biobójcze i podnoszenie estetyki drewna. Warto tylko zwracać uwagę na przeznaczenie produktu – zawsze musi to być środek do stosowania na zewnątrz. Świetnie sprawdzi się na przykład lakierobejca elewacyjna.

Zdjęcia: Foter.com