Jak zabezpieczyć drewno przed wilgocią?
Drewno sprawia, że wnętrza są przytulniejsze i cieplejsze, a także pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie – powodów, by drewno znalazło miejsce w naszych domach jest naprawdę mnóstwo. Aby jednak służyło nam długo i dobrze, musimy uchronić je przed zabójczą dla niego wilgocią. Dowiedzcie się, jak to zrobić.
Drewniana podłoga – ochrona przed wilgocią
Drewniana podłoga może być długowieczna o ile, oczywiście, odpowiednio zadbamy. Warto o tym pomyśleć jeszcze przed jej położeniem i wybrać drewno, które nie sprawi nam niepotrzebnych problemów. Wśród krajowych gatunków najlepiej sprawdzą się buk czy dąb, jeśli chodzi zaś o te egzotyczne – merbau czy teak. Zobacz także: drewno na podłogi.
Nawet najlepsze drewno nie wytrzyma jednak ciągłego kontaktu ze wszechobecną w naszych domach wilgocią. To, w jaki sposób możemy ustrzec się przed jej pękaniem czy gniciem zależy przede wszystkim od tego, czy podłoga jest olejowana, czy też lakierowana – każdy typ powinniśmy pielęgnować innymi środkami. Preparaty do codziennej pielęgnacji drewna różnią się między sobą składem – pierwsze powinny zawierać tłuszcz, drugie zaś nie.
Drewno a wilgoć w łazience? To nie problem!
Drewniane meble łazienkowe koniecznie muszą być lakierowane. Twarda, błyszcząca warstwa zatrzymuje wilgoć, przez co ta nie wnika w głębsze warstwy struktury drewna. Warto zatem właśnie o lakier zadbać w pierwszej kolejności, regularnie stosując chroniące go środki chemiczne.
Ubytki lakieru są rzeczą jak najbardziej normalną i, niestety, nie sposób ich powstawaniu zapobiec w stu procentach – dlatego tak ważne jest, by w razie ich pojawienia od razu uzupełnić braki i nie pozwolić wodzie rozsadzić naszych mebli od środka.
Nie bez znaczenia jest wybór lakieru, który będzie chronił meble łazienkowe. Powinniśmy wybierać środki przeznaczone do powierzchni mających styczność z wilgocią – takie jak na przykład lakier jachtowy. Zobacz także: drewno w łazience.
Zabezpieczenie drewna w kuchni
Para wodna, rozlane płyny czy chlapiący tłuszcz – czynników, które działają na drewno destrukcyjnie niestety nie da się w kuchni uniknąć. Najbardziej niszczycielska wydaje się para, która wnikając w jego pory powoduje jego butwienie. Jak temu zaradzić?
W walce z wilgocią w kuchni naszym sprzymierzeńcem będzie olej do drewna – szczelnie wypełnia wszystkie szczeliny zanim dotrze tam woda. Aby olejowanie przyniosło oczekiwane rezultaty, musimy tę czynność powtarzać w przynajmniej rocznych odstępach. Dbajmy też o to, by powierzchnia drewna nie była porysowana – nawet piasek czy sypka żywność mogą spowodować mikroskopijne ryski, przez które woda dostanie się do głębokich partii drewna.