Treść główna

Porady Ciekawostki Jak zrobić altanę drewnianą?

Jak zrobić altanę drewnianą?

W każdym ogrodzie altana okaże się niewątpliwie niezwykle przydatna. Dzięki tej niepozornej konstrukcji będziemy mogli schronić się przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi – zarówno deszczem, jak i piekącym słońcem. Na budowę altany warto zdecydować się z jeszcze jednego powodu – nie jest to wielki wydatek, a jeśli przed przystąpieniem do niej dokładnie się przygotujemy, z całą pewnością nikomu nie sprawi to problemów.

altana drewniana

Projekt altany

Realizację rozpocząć powinniśmy od wyboru projektu. Osoby, które czują się ku temu na siłach i mają niezbędną do tego wiedzę mogą projekt przygotować samemu. Ci jednak, którzy nie wiedzą, jak się do tego zabrać, mają dwa rozwiązania – mogą zlecić przygotowanie projektu (co będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami) bądź skorzystać z dostępnych w internecie gotowych projektów.

Fundament altany

Najważniejszą częścią każdej konstrukcji – nawet tak niewielkich i prostych, jak altany z drewna – jest fundament. Na szczęście, przygotowując altanę nie musimy dbać o głęboki fundament – w tym przypadku wystarczy w zupełności fundament o głębokości od pięćdziesięciu do siedemdziesięciu centymetrów. Szalunek zaś powinien wystawać około dziesięć centymetrów ponad poziom gotowego fundamentu.

altana drewniana

Jakie drewno wybrać

Kiedy już położymy podwaliny pod naszą konstrukcję, powinniśmy odwiedzić tartak, by wybrać najbardziej odpowiednie drewno do budowy naszej altany. To, na jaki gatunek się zdecydujemy, zależeć powinno przede wszystkim od przyjętego przez nas projektu – warto jednak zadbać o to, by drewno było najwyższej jakości, co przełoży się na większą wytrzymałość konstrukcji. Potrzebne nam będą również płytki podłogowe oraz dachówki oraz inny materiał na dach – wszystko zależy od tego, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy.

Narzędzia

Osobną kwestią są narzędzia, których potrzebować będziemy do budowli altany. Oczywiście, najważniejszym wśród nich jest piła, a także szlifierka oraz ściernice, które wykorzystamy do przygotowania drewna. Powinniśmy wyposażyć się również we wkręty, których użyjemy do połączenia ze sobą poszczególnych desek oraz wkrętarkę, dzięki której praca będzie znacznie szybsza i wydajniejsza.

altana drewniana

Budowa altany drewnianej

Pierwszym krokiem w budowie altany powinno być położenie belek podwalinowych. Niezwykle ważne jest, by były one idealnie wypoziomowane – od tego bowiem zależeć będzie stabilność tworzonej przez nas konstrukcji. Do belek przymocowujemy deski, które stanowić będą ściany altany, na których następnie opierać się będzie dach konstrukcji. Tutaj do wyboru mamy z kolei dwa rozwiązania – łatwy w budowie dach prosty oraz trudniejszy, acz znacznie efektowniejszy dach spadzisty. Dach wyłożyć możemy między innymi strzechą, dachówkami bądź gontem – ważne jednak, abyśmy zwracali szczególną uwagę na jego wagę.

Altanę wykańczamy według własnego uznania – możemy nadać jej nowoczesny bądź rustykalny charakter – wszystko zależy od naszej inwencji, potrzeb i upodobań. Z altaną świetnie komponować się będą odpowiednio dobrane ozdoby ogrodowe oraz – zaprojektowana tak, by jak najlepiej pasować do altany – pergola drewniana, która dopełni efektu.