Jak zrobić beczkę z drewna?
Wykonanie prawdziwej beczki z drewna nie jest proste, a sztukę ich produkowania nazywa się bednarstwem. Jest ona znana od najdawniejszych lat, w zasadzie już od początków ludzkości i cywilizacji produkowano beczki. Bednarze zaś byli bardzo wysoko cenieni za swoje umiejętności.
Wykonanie prawdziwej drewnianej beczki wymaga wielu skomplikowanych czynności, a uzyskanie jednej beczki może zająć nawet cztery lata. Dlatego też całą procedurę ich tworzenia nieustannie się powtarza, żeby właśnie nie trzeba było tyle oczekiwać.
Jakie drewno na beczkę?
Przede wszystkim trzeba wybrać odpowiednie drewno. Nadają się do tego drzewa akacjowe, kasztanowce, drzewa owocowe oraz dębina. To właśnie ona wyparła w ostatnim czasie pozostałe gatunki i stała się głównym materiałem do produkcji beczek.
Zobacz także: Drewno na beczki
Beczka z drewna – wykonanie
Odpowiednie do wyrobu są drzewa około 100 – 200 letnie. Przede wszystkim należy pociąć je na bale. Następnie bale łupie się na klepki i trzeba to zrobić odpowiednio wzdłuż słojów. Źle pocięte klepki będą pękały lub będą po prostu nieszczelne. Tak przygotowane klepki sezonuje się na otwartym powietrzu. Drewno musi zostać poddane działaniu słońca i wiatru ponieważ dzięki temu traci swoje specyficzne gorzkie związki, które nazywają się taninami. Sezonowanie powinno trwać od roku do 4 lat. Tak przygotowane drewno z pewnością nie popsuje smaku tego, co będzie przechowywane w wyprodukowanej z niego beczce. Po sezonowaniu klepki są zabierane do formowania beczki. Są podgrzewane nad płomieniem i zwilżane wodą, żeby uzyskały odpowiednią miękkość. Dzięki temu można je wyginać i formować. Zakładane są również stopniowo kolejne żelazne obręcze. Żeby klepki ściśle do siebie przylegały muszą mieć brzegi przycięte pod odpowiednim kątem. Po założeniu wszystkich obręczy na dwóch krańcach beczki od wewnętrznej strony formowane są rowki, w które zostaną włożone dekle. Po założeniu dekla wycina się specjalny otwór szpuntowy i mocuje szpunt. To miejsce, którym beczka będzie napełniana.
Zobacz także: Zawody związane z drewnem
Tradycja wykonywania beczek jest bardzo długa i w historii wiedza oraz umiejętności związane z bednarstwem przekazywane były z ojca na syna.