Treść główna

Porady Ciekawostki Jak zrobić domek dla lalek z drewna?

Jak zrobić domek dla lalek z drewna?

Śliczny drewniany domek dla lalek to marzenie niejednej małej dziewczynki, ale również wspaniała dekoracja pokoju dziecięcego. Oczywiście taki domek bez problemu kupić można w dobrym sklepie z zabawkami albo przez Internet, jednak samodzielne wykonanie takiej konstrukcji może być wspaniałą zabawą.

jak zrobić domek dla lalek z drewna

Projekt domu dla lalek

Cały proces tworzenia drewnianego domku dla lalek powinniśmy zacząć od wykonania jego projektu. Jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia można poszukać gotowych projektów w Internecie, do których ewentualnie wprowadzimy potrzebne zmiany.

Zobacz także: Prezenty z drewna dla dziecka.

Materiał na domek dla lalek

Gdy projekt jest gotowy należy poszukać najlepszego materiału, z którego skonstruujemy nasz domek. W zależności od tego jak trwały ma być, możemy wybrać chociażby płytę pilśniową o grubości 2-3 mm albo sklejkę liściastą grubą na 15 mm. Bez względu na to co wybierzemy, o wycięcie odpowiedniej wielkości kwadratów czy prostokątów możemy poprosić obsługę marketu budowlanego lub udać się do stolarza. Jeśli nie czujemy się jeszcze pewnie w wycinaniu w drewnie, możemy również poprosić profesjonalistów o wycięcie w poszczególnych ścianach okien lub drzwi.

Domek dla lalek – wykonanie

Kiedy wszystkie elementy konstrukcji naszego domku są przygotowane potrzebne nam będą jeszcze śruby i klej do drewna, kątownik, wiertło oraz wkrętarka akumulatorowa. Oprócz tego powinniśmy się zaopatrzyć w ołówek oraz okulary ochronne.

Na początek sklejamy ze sobą dwa elementy tworzące dach naszego domku. Pamiętajmy aby nanieść odpowiednią ilość kleju i odczekać tyle minut ile zaleca jego producent. Aby mieć pewność, że konstrukcja zostanie sklejona pod kątem prostym możemy wstawić pomiędzy płyty kątownik.

jak zrobić domek dla lalek z drewna

Następnie łączymy ze sobą ściany boczne z podłogą. Aby zrobić to dobrze, najpierw w ścianach zewnętrznych wywiercamy otwory na śruby, a potem przy pomocy wkrętarki przykręcamy je do płyty, która jest podłogą naszego domku. Kolejnym krokiem jest przykręcenie w taki sam sposób ścian wewnętrznych i podłóg pierwszego piętra oraz poddasza, do którego również przymocowujemy dach.

Zobacz także: Drewniane zabawki – zrób to sam!

Ostatnią czynnością jest wykończenie naszego domku dla lalek. Zależnie od tego jaki efekt chcemy osiągnąć możemy zdecydować się na pozostawienie surowego drewna, jego polakierowanie lub pomalowanie. Zanim podejmiemy decyzję warto jednak skonsultować się z przyszłym użytkownikiem domku, a więc naszym dzieckiem.

Zdjęcia: The Shopping Sherpa via Flickr.