Treść główna

Porady Ciekawostki Jak zrobić donicę drewnianą?

Jak zrobić donicę drewnianą?

Donica drewniana może być świetnym urozmaiceniem ogrodu lub tarasu. Nie trzeba jednak tracić czasu na szukanie czegoś odpowiedniego w sklepach. Każdy przy niewielkim wysiłku może wykonać coś takiego samodzielnie i mieć pewność, że donica taka w stu procentach spełni jego potrzeby.

donica z drewna, jak zrobić donicę z drewna

Projekt donicy z drewna

Pierwszym krokiem jest przygotowanie projektu takiej donicy. Trzeba z góry ustalić swoje potrzeby oraz to, w jaki sposób chcemy korzystać z naszego dzieła – czy ma ona być ustawiona na tarasie czy w ogrodzie, oraz co konkretnie zamierzamy w niej trzymać. W ramach takiego projektu należy także ustalić dokładne wymiary donicy: szerokość, długość oraz wysokość. Będzie nam to potrzebne do odpowiedniego dobrania materiałów. W tej kwestii mamy właściwie dowolność, bowiem powinniśmy być w stanie przygotować donice o praktycznie każdych wymiarach.

Zobacz także: Ławka drewniana – zrób to sam!

Podstawowym materiałem jaki zostanie tu użyty jest oczywiście drewno. Nasze donice powinny być wykonane z litego drewna, które zapewni im wysoką wytrzymałość. Najlepiej będzie skorzystać z gotowych desek o odpowiednich wymiarach – w razie konieczności będziemy mogli oczywiście je przyciąć.

donica z drewna, jak zrobić donicę z drewna

Niezbędne narzędzia

Jeśli chodzi o potrzebne narzędzia, to podstawą będzie piła stolarska. Potrzebne są też gwoździe – do ich wbijania polecam skorzystać z gwoździarki pneumatycznej. Na koniec pracy przyda się również pistolet do malowania, niezbędny do wykończenia całości. Do złączenia ze sobą desek skorzystamy z kątowników oraz wkrętów – potrzebna będzie także wkrętarka.

Zobacz także: Skrzynia drewniana – zrób to sam!

Donica z drewna – wykonanie krok po kroku

Wykonanie zaczynamy od połączenia ze sobą desek, które mają posłużyć jako dno. Robimy to za pomocą gwoździ oraz przytwierdzonych do nich poprzecznie listw. Następnie zabieramy deski przeznaczone na ściany i łączymy je kątownikami. Kolejny etap wymaga dużej dokładności i precyzji. Aby połączyć dno donicy ze ściankami ostrożnie nakładamy na siebie obie te części, a następnie łączymy za pomocą wkrętów. Całość możemy pomalować specjalną farbą do drewna. Donice drewniane zazwyczaj są przeznaczone do użytku zewnętrznego, warto zatem wybrać taki środek, który jednocześnie zabezpieczy je przed groźnymi czynnikami pogodowymi – dzięki temu posłużą nam one przed długi czas.

Zdjęcia: best4garden via Flickr