Jak zrobić drewniany stojak na wino?
Wino powinno być przechowywane w odpowiednich warunkach. Warto zadbać nie tylko o właściwą temperaturę i zacienienie – wszak ważne jest także to, na czym przechowujemy butelki z tym trunkiem. Niezależnie od tego, czy trzymamy je w domu, czy w piwnicy, dobrze jest sprawić sobie stojak na wino. Wbrew pozorom, nie musi on być drogi – bez problemów wykonamy go samodzielnie.
Stojak na wino – jaki?
Rodzajów stojaków na wino jest całe mnóstwo – jedynym ograniczeniem co do jego formy jest nasza wyobraźnia oraz umiejętności. Możemy zdecydować się zarówno na klasyczne opcje – takie jak drewniany stojak na jedną bądź kilka butelek lub regał, który pomieści całe nasze zapasy lub stojaki o fantazyjnych, nietypowych kształtach. Do jego zrobienia możemy też wykorzystać drewniane skrzynki lub palety (zobacz: meble z palet), a sam stojak może być tak stojący, jak i wiszący – w zależności od naszych potrzeb i miejsca.
Drewniany stojak na wino – zrób to sam
Zajmijmy się najbardziej klasycznym rodzajem stojaka – w całości wykonanym z drewna, o tradycyjnym kształcie. To, z jakiego drewna go wykonamy, jest kwestią naszego wyboru – zwróćmy jednak uwagę na to, czy dany gatunek nie sprawia problemów przy obróbce. Dobrze sprawdzą się między innymi sosna, orzech lub dąb.
Jeśli chodzi zaś o potrzebne narzędzia, przygotujmy piłę do drewna lub, lepiej, wyrzynarkę, wkrętak lub wkrętarkę oraz wkręty w ilości wystarczającej do wykonania wszystkich połączeń. Mając już deski o wymaganych rozmiarach, należy wybrać te, które stanowić będą front stojaka. Tu przyda nam się wyrzynarka. Za jej pomocą wytnijmy w odpowiednich odstępach półkola, na których oprą się butelki z winem.
W najprostszej wersji stojak składa się z dwóch desek bocznych oraz tylu desek przednich i półek, ile ma on pięter. Każdą z nich należy połączyć używając przynajmniej trzech wkrętów – takie rozwiązanie zapewni stabilność i wytrzymałość konstrukcji.
Stojak na wino możemy wykończyć na wiele sposobów, używając w tym celu lakieru, bejcy, oleju do drewna lub specjalnych farb. Pamiętajmy jednak, by środki te nakładać na wyszlifowaną, oczyszczoną i odtłuszczoną powierzchnię.