Treść główna

Porady Ciekawostki Jak zrobić huśtawkę z drewna?

Jak zrobić huśtawkę z drewna?

Z korzyści wynikających z posiadania ogrodu każdy z nas niewątpliwie doskonale zdaje sobie sprawę. Ogród jest świetnym miejscem do wypoczynku i regeneracji sił. W tym właśnie celu na pewno warto wyposażyć go w drewnianą huśtawkę. Skorzystają z niej nie tylko dzieci, ale także dorośli, beztrosko na niej odpoczywając w ciepłe dni. Dodatkowo huśtawka z drewna to piękna ozdoba do ogrodu.

jak zrobić huśtawkę


Chociaż w sklepach znajdziemy gotowe huśtawki z drewna, to na pewno lepszym rozwiązaniem będzie jej samodzielne wykonanie. Pomijając już bowiem radość płynącą z majsterkowania, takie wyjście pozwoli nam zaoszczędzić pieniądze, a także zyskać huśtawkę dokładnie taką, jaką chcemy, a więc do dzieła.

Jaki gatunek drewna na huśtawkę?

W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad wyborem drewna. Jaki gatunek będzie do tego celu najlepszy? Na pewno najlepiej sprawdzi się drzewo iglaste – sosna lub świerk. Zaoszczędzimy sporo czasu wybierając gotowe stemple budowlane, które są dostępne są w każdym składzie drewna, a ich dodatkową zaletą jest stosunkowo niska cena. W większości przypadków mają one około trzech metrów długości, co całkowicie wystarczy do wykonania huśtawki. Potrzebnych będzie siedem sztuk. Poza samym drewnem, należy również wyposażyć się w lakier i ewentualnie bejcę oraz wkręty, które scalą konstrukcję.

jak zrobić huśtawkę

fot. macieklew

Jakie narzędzia będą potrzebne?

Jeśli zaś chodzi o narzędzia, powinniśmy przygotować wiertarkę wraz z odpowiednio długimi wiertłami do drewna, klucze do skręcania i tarczę papieru ściernego do zamontowania na wiertarkę.

Huśtawka z drewna krok po kroku

Cztery z przygotowanych wcześniej belek posłużą nam za nogi huśtawki, jedna zaś odpowiadać będzie za główne, górne wiązanie. Dla bezpieczeństwa i stabilności całej konstrukcji pozostałe stemple wykorzystamy jako zastrzały. Całość powinna przypominać szkielet spadzistego dachu i mieć wysokość około dwóch metrów i być połączona ze sobą za pomocą wkrętów umieszczonych w nawierconych otworach.

Do górnej belki przymocować należy otwory na łańcuchy, na których zawiśnie właściwa część huśtawki – ważne jest to, by łańcuchy były odpowiednio wytrzymałe na duże obciążenia. Co do samej huśtawki – jej rolę może pełnić zwykła deska, jednak całość nie tylko będzie się znacznie lepiej prezentować, ale również okaże się o wiele wygodniejsza, jeśli skonstruujemy prostą ławeczkę z oparciem – nie będzie to trudne zadanie. Wystarczy kilka desek połączyć ze sobą metodą zastrzałową, spajając ze sobą dwa identyczne elementy, z których jeden będzie siedziskiem, drugi zaś – oparciem.

jak zrobić huśtawkę

Przed zamontowaniem huśtawki to jej stelażu nie powinniśmy pod żadnym pozorem zapomnieć o jej zabezpieczeniu przed wilgocią. Najpierw oczyśćmy w tym celu drewno materiałem ściernym zamontowanym do wiertarki, potem całą powierzchnię należy odtłuścić za pomocą benzyny ekstrakcyjnej.

Ostatnim etapem budowy ogrodowej huśtawki jest lakierowanie bądź bejcowanie – ta czynność nie sprawi już jednak nikomu najmniejszych nawet problemów. Lakier lub bejcę nakładamy równomiernie specjalnym pędzlem, a następnie odczekujemy, aż wyschnie, po czym pozostaje już tylko założyć wiszący element i cieszyć się własną huśtawką.

Dodatkowo przyozdobi ją piękna narzuta i poduszki. Pozostaje nic innego jak relaks.