Treść główna

Porady Ciekawostki Jak zrobić krzesło z drewna?

Jak zrobić krzesło z drewna?

Czy samodzielne wykonanie krzesła z drewna musi być trudne? Okazuje się, że niekoniecznie. W zupełności wystarczy podstawowe umiejętności i najprostsze narzędzia, aby móc przygotować coś faktycznie ciekawego. Takie krzesło na pewno będzie wyjątkową ozdobą każdego pomieszczenia, a codzienne korzystanie z niego przyniesie nam niemałą satysfakcję. Podstawą jest rzecz jasna przygotowanie odpowiedniego planu i ustalenie, jakie krzesło chcemy wykonać.

jak zrobić krzesło z drewna, krzesło drewniane zrób to sam

Jakie drewno wybrać?

Wybór odpowiedniego drewna jest tu kluczową kwestią – poszczególne jego rodzaje odznaczają się innym wyglądem, trwałością a także łatwością w obróbce. W przypadku krzeseł drewnianych dużą popularnością cieszy się orzech – drewno to łączy w sobie zarówno wysoką wytrzymałość jak i ciekawy wygląd. Bardzo ceniony jest również dąb oraz różne odmiany drewna egzotycznego. W takich przypadkach należy liczyć się jednak z nieco wyższymi cenami. Jeśli szukamy czegoś tańszego i praktycznego, to powinniśmy zainteresować się bukiem, sosną i olchą.

Projekt krzesła

Przed przystąpieniem do pracy należy przygotować dokładny projekt krzesła. Powinien on jasno określać, jaki wygląd i kształt ma mieć wykonany przez nas mebel. Niektórzy będą chcieli oczywiście od razu zabrać się do przygotowywania bardziej fantazyjnych krzeseł, ale warto mierzyć siły na zamiary – początkujące osoby powinny zdecydować się raczej na coś prostszego.

jak zrobić krzesło z drewna, krzesło drewniane zrób to sam

Jakie narzędzia i akcesoria są potrzebne?

W przypadku prostego krzesła będziemy potrzebowali głównie podstawowych narzędzi. Należy przygotować wiertarkę, wkrętarkę, frezarkę i piłę. Niezbędne będą również akcesoria, takie jak wkręty i gwoździe. Należy także pomyśleć o materiałach wykończeniowych – odpowiedniej farbie i oleju do drewna. Zobacz także: olejowanie drewna.

Krzesło z drewna krok po kroku

Przygotowujemy po kolei wszystkie elementy krzesła – siedzisko, nogi oraz oparcie. Wszystkie należy wcześniej starannie wyrównać frezarką, aby były gotowe do użycia. Nogi z siedziskiem można połączyć za pomocą zwykłych wkrętów. Podobnie robimy w przypadku oparcia – należy wykonać to bardzo dokładnie, aby cała konstrukcja była trwała. Drewno możemy następnie pomalować na interesujący nas kolor lub po prostu zabezpieczyć odpowiednim olejem. Takie wykończenie drewna jest kluczową rzeczą – mebel wykonany jedynie z surowego drewna nie będzie od razu nadawał się do użytku.