Treść główna

Porady Ciekawostki Jak zrobić kufer drewniany?

Jak zrobić kufer drewniany?

Moda na majsterkowanie zatacza ostatnimi czasy coraz szersze kręgi. Oprócz tych, którzy od lat z zamiłowaniem spędzają wolny czas w swoim warsztacie, przybywa nowych entuzjastów majsterkowania – właśnie z myślą o nich warto powiedzieć kilka słów na temat projektów, które zrealizować można na samym początku swojej przygody z tym hobby. Wśród nich wymienić można chociażby proste półki (zobacz: jak zrobić półkę drewnianą) i inne meble, czy też skrzynie i kufry. Zwłaszcza ten ostatni wydaje się projektem wręcz idealnym dla początkujących majsterkowiczów – nie jest bowiem zbyt trudny, a satysfakcja z pracy oraz wygląd i funkcjonalność samodzielnie wykonanego kufra na pewno będą bardzo duże.

kufer drewniany


Wbrew temu, co mogą sądzić niektórzy, taki kufer z drewna okaże się na pewno bardzo przydatny, a zakres jego zastosowań będzie niezwykle szeroki. Możemy używać go bowiem zarówno w mieszkaniu – gdzie przyda się do przechowywania zabawek, wszelkiego rodzaju podręcznych drobiazgów, nawet ubrań – jak i w piwnicy, w której jak nic innego sprawdzi się w roli pojemnika na cenne, acz nieprzydatne w danym momencie szpargały. Jeśli zaś rzeźbienie w drewnie nie sprawia nam problemów, możemy wykorzystać tę umiejętność, by uczynić z naszego kufra niepowtarzalną ozdobę domu i nadać zupełnie nowego charakteru danym wnętrzom.

Kufer drewniany – krok po kroku

W pierwszej kolejności warto z całą pewnością wybrać drewno, którego użyjemy do wykonania kufra. Najlepiej w tym celu sprawdzą się gatunki iglaste, które w zdecydowanej większości charakteryzują się łatwością obróbki oraz dekoracyjnym charakterem – zwłaszcza sosna jest idealnym drewnem do stworzenia kufra.

kufer drewniany

Przygotowując się do wykonania własnego kufra powinniśmy też rzecz jasna wyposażyć się w odpowiednie narzędzia i materiały. Oczywiście potrzebne nam będą wiertarka i wkrętarka wraz z wkrętami, jeśli zaś nie będziemy dysponowali deskami o wymaganych wymiarach, przydatne okażą się na pewno piła bądź szlifierka, za pomocą których uzyskamy określoną szerokość i długość. Poza tym, niezbędne będą także papier ścierny, grunt i farby oraz wałki, za pomocą których je nałożymy – w przypadku, kiedy chcielibyśmy, aby nasz kufer był kolorowy. Jeśli zaś zależy nam na naturalnej barwie drewna, zamiast farb użyjmy bezbarwnego lakieru (zobacz: lakierowanie drewna).

Za pomocą wiertarki nawiercamy otwory, dzięki którym połączymy poszczególne części skrzyni. Następnie za pomocą wkrętów sztywno łączymy ze sobą wszystkie ściany oraz dno kufra. Wieko mocujemy zaś na zawiasach, które kupić można między innymi w marketach budowlanych czy sklepach meblarskich. Może również zamontować zamek bądź skobel, na którym zawiśnie kłódka – najlepiej będzie, jeśli zdecydujemy się na stylowy, ozdobny model.

kufer drewniany

Skrzynia drewniana czy kufer wymagają zabezpieczenia materiału, z którego zostały wykonane – możemy w tym celu wybrać olejowanie bądź lakierowanie. Jeśli chodzi zaś ozdobienie kufra, dobrym rozwiązaniem może okazać się między innymi wspomniane już rzeźbienie – nawet proste wzory będą bardzo efektowne lub inne techniki, takie jak chociażby święcący obecnie triumfy popularności decoupage.

Zdjęcia: libertygrace0 – Flickr.