Jak zrobić miecz z drewna?
Drewniane miecze mogą stanowić świetną zabawkę dla najmłodszych. Taki miecz można wykonać samemu w domowym warsztacie. W ten sposób powstanie bezpieczna i niepowtarzalna zabawka. Jak więc zabrać się na za taki miecz z drewna?
Jakie drewno wybrać?
Nie wszystkie gatunki drewna nadają się do wykonania tego typu rekwizytu. Najlepszym wyborem będą drzewa liściaste. Należy zdecydować się na te twarde i jednocześnie elastyczne, czyli modrzew, buk, grab, jesion, jawor i wiąz. Zdecydowanie najlepszym wyborem jest giętka i wytrzymała akacja. Natomiast dąb – choć twardy – po dość krótkim czasie pęknie, jeśli miecz będzie często obijany. Miecz można z powodzeniem wykonać również ze sklejki, czyli popularnej dykty. Daje się ona łatwo modelować, a przy tym jest dość wytrzymała.
Materiały i narzędzia do wykonania drewnianego miecza
Przede wszystkim kawałka drewna, które możemy poddać obróbce. Powinniśmy się zaopatrzyć również w piłkę ręczną, albo wyrzynarkę, które pozwolą mu nadać wymarzony kształt. Potrzebny będzie również papier ścierny, do usunięcia wszelkich niedoskonałości powstałych w czasie wycinania. Do wygładzenia całości możemy również użyć szlifierki.
Zobacz także: Łuk drewniany – zrób to sam!
Jeśli miecz nie będzie wykonany z jednego kawałka drewna (na przykład będziemy doklejać rękojeść) musimy pamiętać również o mocnym kleju. Poza tym niezbędny jest lakier do drewna i odpowiednia farba – o ile chcemy by nasz miecz był kolorowy.
Miecz z drewna – krok po kroku
- Na wybrany kawałek drewna nanosimy kształt miecza. Najlepiej przygotować sobie szablon z kartonu i obrysować go na drewnie.
- Za pomocą wyrzynarki (lub jakiegoś innego narzędzia) wycinamy miecz z drewna. Jeśli dysponujemy jedynie długim, cienkim kawałkiem, pozostawmy na końcu kilka centymetrów, przetnijmy na pół i doklejmy do dłuższej części. W ten sposób powstanie rękojeść. Warto jednak pamiętać, że wycinane z jednego kawałka miecze są najtrwalsze.
- Papierem ściernym wygładźmy miecz – pozbądźmy się wszelkich drzazg i nierówności, a także stępmy krawędzie, aby nikt nie zrobił sobie krzywdy. Warto pamiętać o stępieniu końcówki miecza (musi być zaokrąglona, jeśli ma być zabawką dla dziecka).
- Nałóżmy na oczyszczone drewno wybraną farbę, a następnie zabezpieczmy lakierem. Najlepiej nałożyć kilka warstw (co najmniej trzy).
Zdjęcia: Monkey Mash Button, crook_gary via Flickr.